Teknologi til ansigts-genkendelse på vej til amerikanske militær-droner

Det amerikanske militær vil udstyre de små, farlige droner med teknologi til ansigtsgenkendelse, så de fra luften kan finde udvalgte personer.

Artikel top billede

Det er disse droner, der skal udstyres med ansigts-genkendelses-teknologi. (Foto: US Army)

Med ny teknologi på vej sigter det amerikanske militær efter i nær fremtid at udstyre sine små farlige droner med ny teknologi til ansigts-genkendelse.

Det vil betyde, at dronerne fra luften vil blive i stand til at identificere personer i forbindelse med efterretnings-arbejde eller eventuelt senere drab.

Det nye system hedder SAFR og leveres af software-selskabet RealNetworks.

Systemet skal installeres på en række mindre droner, som typisk ikke er bevæbnede. Typisk af modellen RQ-11B Raven, som anvendes til rekognoscering.

Det amerikanske militær anvender desuden de større Predator- og Reaper-droner til militære kampopgaver. Disse droner bærer våben, som kan anvendes mod konkrete mål.

Der er for tiden angiveligt ikke indgået aftaler om, at SAFR skal installeres på dsisse droner.

Amerikanske Vice skriver, at de større droner identificerer deres mål med en kombination af avancerede kameraer og mobil-telefon-tracking - men at de ofte fejler i deres mål-søgning.

Ifølge Vice har privacy-aktivister i årevis været bekymrede over udsigten til anvendelsen af ansigts-genkendelses-teknologi i droner.

Hidtil har dronernes kameraer dog ikke været højtydende nok til at softwaren har kunnet anvendes, men det ser altså ud til at have ændret sig nu.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S