Teknologi til ansigts-genkendelse på vej til amerikanske militær-droner

Det amerikanske militær vil udstyre de små, farlige droner med teknologi til ansigtsgenkendelse, så de fra luften kan finde udvalgte personer.

Artikel top billede

Det er disse droner, der skal udstyres med ansigts-genkendelses-teknologi. (Foto: US Army)

Med ny teknologi på vej sigter det amerikanske militær efter i nær fremtid at udstyre sine små farlige droner med ny teknologi til ansigts-genkendelse.

Det vil betyde, at dronerne fra luften vil blive i stand til at identificere personer i forbindelse med efterretnings-arbejde eller eventuelt senere drab.

Det nye system hedder SAFR og leveres af software-selskabet RealNetworks.

Systemet skal installeres på en række mindre droner, som typisk ikke er bevæbnede. Typisk af modellen RQ-11B Raven, som anvendes til rekognoscering.

Det amerikanske militær anvender desuden de større Predator- og Reaper-droner til militære kampopgaver. Disse droner bærer våben, som kan anvendes mod konkrete mål.

Der er for tiden angiveligt ikke indgået aftaler om, at SAFR skal installeres på dsisse droner.

Amerikanske Vice skriver, at de større droner identificerer deres mål med en kombination af avancerede kameraer og mobil-telefon-tracking - men at de ofte fejler i deres mål-søgning.

Ifølge Vice har privacy-aktivister i årevis været bekymrede over udsigten til anvendelsen af ansigts-genkendelses-teknologi i droner.

Hidtil har dronernes kameraer dog ikke været højtydende nok til at softwaren har kunnet anvendes, men det ser altså ud til at have ændret sig nu.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S