Avis: Russiske politikere beskytter it-pirater

Russisk politi på sporet af kopi-pirater må ofte opgive at forfølge sagerne, fordi politikere i Putins regering holder hånden over forbryderne. Putin lovede at udslette musikpirater for to år siden, men i stedet er den ulovlige kopiering steget med 30 procent, mener amerikansk avis.

Piratkopiering breder sig som en steppebrand i Rusland på trods af præsident Vladimir Putins løfter om at slå hårdt ned på ulovlighederne. Det skriver Wall Street Journal.

Russisk politi troede, det havde fanget en af de store fisk, da en sælger af piratkopieret software sidste efterår gav dem navn og adresse på sin leverandør.

I får os aldrig dømt

Politiet slog til på adressen og fandt i kælderen bag en låst ståldør bunker af ulovligt kopierede spil.

Da politifolkene kørte sagerne væk, tog de sig ifølge Wall Street Journal ikke af, at husets ejer hævdede, at "vi bliver aldrig anklaget, fordi vi har venner på høje poster."

Selvom det hurtigt blev påvist, at spillene var ulovligt kopieret, er det ikke lykkedes at komme videre med sagen.

Den anklagede slog sig sammen med en imødekommende politiker med forstand på landets love, og i stedet for at få dømt piraten, er de implicerede politifolk nu selv under anklage for forskellige ulovligheder.

Kina er muligvis stadig verdens største producent af piratkopieret software, men ifølge Wall Street Journal er de kinesiske myndigheder begyndt at slå hårdt ned på ulovlighederne, mens forholdene i Rusland under Putins styre bliver stadig værre.

10 milliarder om året

En væsentlig årsag til det er, at de russiske pirater, der hvert år koster amerikanske virksomheder mere end 10 milliarder kroner, har fremdyrket meget tætte bånd til landets lovgivere.

Det er i dag ikke ualmindeligt at finde kopi-fabrikker på områder dedikeret militære formål, hvor politiet ikke kan få adgang.

? For to år siden lovede den russiske regering, at enhver form for piratkopiering af musik ville værer udslettet i dag. Tværtimod er kopieringen på de to år steget med 30 procent, siger John Kennedy, chef for IFPI, en London-baseret organisation, der repræsenterer 1.500 pladeselskaber på verdensplan, til Wall Street Journal.

Ifølge IFPI er Rusland nu verdens største eksportør af ulovligt kopieret musik og verdens næststørste marked for sådanne produkter efter Kina. Russiske piratkopier er dukket op i 27 lande verden over heriblandt USA.

Betinget eller slet ingen straf

Takket være de rigtige forbindelser til politikere og lovgivere bliver forbløffende få kopipirater retsforfulgt i Rusland, og de, der bliver dømt, slipper som regel med betingede straffe.

Op mod 70 procent af alle konfiskerede piratkopier ender ifølge Wall Street Journal efter en tid i politiets varetægt igen på det sorte marked, og så kan forestillingen begynde forfra.

Læses lige nu

    Annonce

    Vallensbæk Kommune

    NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Spillehallen.dk ApS

    Systemadministrator til Spillehallen.dk

    Midtjylland

    Vallensbæk Kommune

    Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S