Avis: Russiske politikere beskytter it-pirater

Russisk politi på sporet af kopi-pirater må ofte opgive at forfølge sagerne, fordi politikere i Putins regering holder hånden over forbryderne. Putin lovede at udslette musikpirater for to år siden, men i stedet er den ulovlige kopiering steget med 30 procent, mener amerikansk avis.

Piratkopiering breder sig som en steppebrand i Rusland på trods af præsident Vladimir Putins løfter om at slå hårdt ned på ulovlighederne. Det skriver Wall Street Journal.

Russisk politi troede, det havde fanget en af de store fisk, da en sælger af piratkopieret software sidste efterår gav dem navn og adresse på sin leverandør.

I får os aldrig dømt

Politiet slog til på adressen og fandt i kælderen bag en låst ståldør bunker af ulovligt kopierede spil.

Da politifolkene kørte sagerne væk, tog de sig ifølge Wall Street Journal ikke af, at husets ejer hævdede, at "vi bliver aldrig anklaget, fordi vi har venner på høje poster."

Selvom det hurtigt blev påvist, at spillene var ulovligt kopieret, er det ikke lykkedes at komme videre med sagen.

Den anklagede slog sig sammen med en imødekommende politiker med forstand på landets love, og i stedet for at få dømt piraten, er de implicerede politifolk nu selv under anklage for forskellige ulovligheder.

Kina er muligvis stadig verdens største producent af piratkopieret software, men ifølge Wall Street Journal er de kinesiske myndigheder begyndt at slå hårdt ned på ulovlighederne, mens forholdene i Rusland under Putins styre bliver stadig værre.

10 milliarder om året

En væsentlig årsag til det er, at de russiske pirater, der hvert år koster amerikanske virksomheder mere end 10 milliarder kroner, har fremdyrket meget tætte bånd til landets lovgivere.

Det er i dag ikke ualmindeligt at finde kopi-fabrikker på områder dedikeret militære formål, hvor politiet ikke kan få adgang.

? For to år siden lovede den russiske regering, at enhver form for piratkopiering af musik ville værer udslettet i dag. Tværtimod er kopieringen på de to år steget med 30 procent, siger John Kennedy, chef for IFPI, en London-baseret organisation, der repræsenterer 1.500 pladeselskaber på verdensplan, til Wall Street Journal.

Ifølge IFPI er Rusland nu verdens største eksportør af ulovligt kopieret musik og verdens næststørste marked for sådanne produkter efter Kina. Russiske piratkopier er dukket op i 27 lande verden over heriblandt USA.

Betinget eller slet ingen straf

Takket være de rigtige forbindelser til politikere og lovgivere bliver forbløffende få kopipirater retsforfulgt i Rusland, og de, der bliver dømt, slipper som regel med betingede straffe.

Op mod 70 procent af alle konfiskerede piratkopier ender ifølge Wall Street Journal efter en tid i politiets varetægt igen på det sorte marked, og så kan forestillingen begynde forfra.

Læses lige nu

    Annonce

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Forretningsanalytikere til tilskuds- og uddannelsesadministration

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec