Gates donerer flere milliarder til sundhed

Rigmanden Bill Gates benyttede åbningen af WHO's årlige kongres til at donere yderligere halvanden milliard kroner til projekter, der kan bidrage til at hæve den globale sundheds-tilstand. Han opfordrer verdens regeringsledere til at følge efter med penge og medicin.

Microsofts Bill Gates donerer yderligere halvanden milliarder kroner af sin enorme formue til de fattige lande.

Han benyttede nemlig åbningen af Verdenssundhedsorganisationen WHOs verdenskongres mandag til at afsætte yderligere halvanden milliarder kroner til global sundhedsforskning.

Som det er sket tidligere, kommer pengene fra hans fond, The Bill & Melinda Gates Foundation, som tidligere har afsat 1,2 milliarder kroner til 14 målrettede områder indenfor sundhed.

Gates-fonden blev stiftet i januar 2000 efter sammenlægning af to af familiens Gates' tidligere fonde. Fonden råder over en samlet sum på 153 milliarder kroner ifølge fondens websted.

Den rigtige udvikling
Selv mener Bill Gates, at sundhedsudviklingen i de fattige lande går den rigtige vej.

Han tror, at verden med den øgede fokus på området vil se ligeså mange sundhedsmæssige landvindinger i de næste 10 år, som der er blevet nået i de seneste 50 år.

Blandt fondens målrettede støtteområder er medicin mod malaria, aids og tuberkulose.

Fonden har modtaget forslag til projekter fra flere tusinder forskere i 80 lande, som vil forske i projekter, der tæller fra vacciner, der ikke behøver nedkøling, til gør-det-selv-apparatur.

Bill Gates benyttede åbningen af WHO-kongressen til at opfordre verdens ledere til at fokusere mere på at forbedre den globale sundhedstilstand.

Indtil videre har Bill Gates' fond udbetalt støttemidler for omkring 40 milliarder kroner til blandt andet uddannelsesprojekter og forskning i sygdomme. Også Århus Bibliotek har fået penge fra fonden.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job