TDC hæver igen priserne på fastnet-telefoni for at få dækket "øgede omkostninger" - så meget kommer det til at koste

Yousee og Nuudays fastnetskunder får endnu et markant prishop i deres telefonregning.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

1. april vil TDC koncernens YouSee-privatkunder igen opleve en prisstigning efter et år med markante prisstigninger.

Det månedlige abonnement vil løbe op i 209 kroner per måned, skriver selskabets til sine kunder. Det er 25 kroner mere end det, der opkræves i dag.

Prisstigningerne kommer under et år efter, at selskabet i juli 2022 hævede de månedlige opkrævninger med 20 kroner fra 164 kroner.

Det er dermed blevet til prisstigninger på 27 procent på ni måneder for YouSees fastnet-kunder.

De højere priser legitimeres med øgede omkostninger hos YouSees netværksleverandør, søster- og infrastrukturselskabet, TDC Net.

”Prisstigningen er desværre nødvendig for at dække øgede omkostninger til netværksleverandøren,” lyder beskeden til Yousee-kunderne.

Over for Finans understreger YouSees presseansvarlige, Mikkel Riis Jørgensen, at prisstigningen ikke vil give ekstra kroner på bundlinjen hos selskabet.

Samtidig påpeger han, at priserne har været uændrede i flere år forinden.

”Vi hæver prisen for at dække de øgede omkostninger og ikke for at hæve vores indtjening. Før prisstigningen i 2022 havde vi siden 2014 holdt priserne på fastnetabonnementer i ro,” forklarer han.

Den varslede prisstigning vil berøre ’langt størstedelen’ af fastnetabonnenterne, lyder det.

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

SOS International

Principal Solution Architect

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Koordinator med teknisk flair til AI og data i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job