Vi har brug for at åbne algoritmens sorte kasse

Klumme: Den nye forordning om digitale tjenester har til formål at indbygge gennemsigtighed i sådanne sorte kasser, og oprettelsen af det europæiske center for algoritmisk gennemsigtighed (ECAT) er et afgørende skridt i retning af dette mål.

Artikel top billede

(Foto: Fotis Fotopoulos)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Vores liv påvirkes hele tiden af digitale teknologier.

Nogle applikationer ændrer radikalt ved den måde, vi arbejder, forbruger og kommer i kontakt med hinanden på.

I de fleste tilfælde er de produkter og værktøjer, vi bruger, afhængige af sofistikerede og komplekse systemer, som de fleste af os ikke forstår.

Den udbredte brug af systemer baseret på uigennemsigtige teknologier kan skabe åbenlyse risici i vores samfund, og der er risiko for at blive afhængig af såkaldte "sorte kasser", nemlig algoritmiske systemer.

Selv om "sorte kasser" ofte blot kan filtrere komplekse oplysninger for os, kan de også give et forvrænget billede af virkeligheden, især i forbindelse med information, med ufuldstændige og farvede nyheder på sociale medier eller i nyhedsfeeds.

Sårbare grupper såsom børn kan blive udsat for skadeligt indhold. Forbrugere kan blive tilbudt forfalskede varer på onlinemarkedspladser.

Mangel på digitale færdigheder og digital forståelse, mangel på passende rammer for risikostyring og få værktøjer til at anmelde fejlinformation gør nogle af disse risici endnu mere komplekse.

Digitale platforme, navnlig platforme, der benyttes af millioner af brugere, kan ikke længere hævde, at de blot er formidlere af det indhold, de hoster.

Faktisk styres det indhold, der foreslås borgerne, af de "sorte kasser", som de udvikler.

Tiden er inde til at åbne disse "sorte kasser" og afsløre deres indhold.

Det er på tide, at digitale platforme påtager sig deres sociale ansvar og handler i overensstemmelse hermed.

Center for gennemsigtighed

Den nye forordning om digitale tjenester har til formål at indbygge gennemsigtighed i sådanne sorte kasser, og oprettelsen af det europæiske center for algoritmisk gennemsigtighed (ECAT) er et afgørende skridt i retning af dette mål.

ECAT vil huse et team af højt kvalificerede specialister inden for datavidenskab, kunstig intelligens og algoritmiske systemer, som vil støtte det europæiske mål om at sikre, at det, der er ulovligt offline, også er ulovligt online, og at store platforme og søgemaskiner påtager sig deres ansvar over for samfundet som helhed.

Det vil de gøre ved at undersøge, hvordan algoritmiske systemer opfører sig, hvilke risici de indebærer, og hvordan de kan evalueres.

De vil sikre, at kommissionen kan gøre brug af denne viden i praksis i sin rolle som reguleringsmyndighed. De vil hjælpe med at åbne de "sorte kasser".

Desuden har ECAT en ambition om at blive centrum for et dynamisk fællesskab af forskere og fagfolk, der vil bidrage til at kaste lys over de systemer, der styrer de mest populære digitale tjenester.

Lanceringen af ECAT, der fandt sted i Sevilla den 18. april 2023, er startskuddet på mobiliseringen af dette brede fællesskab.

For at beskytte børn indføres der også nye regler og værktøjer, idet man i første omgang gennem initiativer som for eksempel handlingsplanen for digital uddannelse vil skabe større bevidsthed om desinformation og andre onlinetrusler. ECAT er også del af denne indsats.

EU's tilgang er rodfæstet i vores overbevisning om, at teknologiske fremskridt aldrig bør finde sted på bekostning af vores demokratiske værdier.

De muligheder, som den digitale tidsalder tilbyder, skal gøres tilgængelige og forståelige for alle.

Med denne vision og de midler, vi udvikler, har EU gode forudsætninger for i den digitale tidsalder at blive førende på verdensplan og opbygge en mere modstandsdygtig og inklusiv digital fremtid for alle.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

Midtjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S