SAP og Siemens: EU's planer om tvungen datadeling vil give Kina konkurrencemæssige fordele

Tvungen datadeling vil ifølge de to tyske teknologigiganter give Kina konkurrencefordele og ødelægge europæiske virksomheders IoT-forretningsmodeller.

Artikel top billede

(Foto: Alexandre Lallemand/Unsplash)

EU's planer om tvungen datadeling risikerer at gå ud over europæiske virksomheder, advarer de tyske giganter SAP og Siemens.

De to tyske teknologi-giganter kritiserer EU's forslag til den kommende lovgivning om brugen af data fra forskellige smarte forbrugerprodukter, som skal blive en del af EU's nye datalovgivning, den såkaldte Data Act, som blev fremlagt af EU-Kommissionen i det forgangne år.

Også amerikanske teknologigiganter har tidligere kritiseret forslaget.

Det rapporterer Financial Times.

I Bruxelles forestiller man sig, at lovgivningen skal fungere som et værn mod, at amerikanske virksomheder kan indsamle al viden og data om brugerne af deres produkter.

Derfor skal den nye lov tvinge virksomhederne til at dele al - lovligt - indsamlet viden og data med myndigheder, andre virksomheder og brugerne, lyder det.

SAP og Siemens tordner dog mod den idé, fordi en sådan lov vil tvinge europæiske virksomheder til at opgive handelshemmeligheder og derfor også give Kina en konkurrencemæssig fordel.

Derfor har cheferne for de to teknologi-giganter sammen med tre topchefer skrevet et brev til EU-Kommissionens formand, tyske Ursula von der Leyen, for at få lavet om i den foreslåede lovgivning.

Brevet er også blevet sendt til det svenske EU-formandskab, EU's danske konkurrencekommissær Margrethe Vestager samt EU's kommissær for det indre marked Thierry Breton.

I brevet giver topcheferne udtryk for, at den nye lov om tvungen datadeling kommer til at ødelægge rygraden i fremtidige, datadrevne, europæiske forretningsmodeller.

"Internet of Things er et område, hvor europæiske virksomheder er førende," lyder det i brevet.

"Virksomheder har brugt år på at investere i [forskning og udvikling], udvikling af datadrevne produkter og tjenester," lyder det videre.

Sverige, der har EU-formandskabet, forventer at kunne fremlægge det endelige udkast til loven 27. juni i år.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S