Professor i cybersikkerhed advarer mod at prioritere DDoS-angreb for højt i sin sikkerhedsstrategi

DDoS-angreb giver flere dilemmaer, når cybersikkerhedsstrategien skal lægges. Se her hvorfor professor i cybersikkerhed Jens Myrup Pedersen ikke vil anbefale at sætte alt ind på at forhindre overbelastningsangreb, trods over 80 nedlagte hjemmesider siden nytår.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilke to dilemmaer, som professoren knytter til DDoS-angreb mod Danmark.
  • Læs hvorfor Jens Myrup Pedersen vil fraråde at lægge for mange kræfter i at modstå DDoS.
794
4 min
Folketinget lagde de ned. Skat lagde de ned. DOT og Movia lagde de ned. De danske lufthavne lagde de ned. Selv det danske forsvar og en række styrelser er blevet lagt ned flere gange over de seneste måneder.

"De" er cyberkriminelle grupper, og hver gang et DDoS-angreb er slået ned, bliver mediebilledet hurtigt fyldt med it-folk og -eksperter, der sætter spørgsmålstegn ved, hvorfor det gang på gang er muligt for hackergrupperne at lægge den ene hjemmeside ned efter den anden.

Jens Myrup Pedersen, der er professor i cybersikkerhed ved Aalborg Universitet og landstræner for det danske cyberlandshold, er splittet mellem to kendsgerninger, som begge er gældende, når cyberkriminelle prøver at invadere vores sikkerhed - og troen på den - i cyberspace.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly