Microsoft og Oracle overvejer at dele servere på grund af i GPU-mangel

Microsoft og Oracle overvejer at optimere eksisterende infrastruktur ved at dele AI-servere som følge af global GPU-mangel. Dette vil inkludere fiberforbindelser mellem deres datacentre.

Artikel top billede

Tech-giganterne Microsoft og Oracle har haft diskussioner om en særlig og unik aftale, som vil betyde, at de to selskaber skulle deles om AI-servere, hvis den ene part skulle blive presset på den computerkraft til cloud-kunder, der bruges til AI.

Her skulle den ene part så kunne leje serverkapacitet fra den anden. Det sker som følge af mangel på servere, der kan øre AI-teknologi.

Det skriver The Information.

Der er ifølge mediet ikke truffet en endelig beslutning om en aftale, men aftalen vil inkludere direkte fiberforbindelser mellem deres datacentre, til at dele GPU-serverkapacitet, lyder det.

De to tech-giganter annoncerede et partnerskab tilbage i 2019, som gjorde det muligt for deres kunder at køre opgaver på tværs af begge selskabers cloud-platforme.

Oracle overvejer også at udvikle AI-software internt, som selskabet vil sælge til cloud-kunder.

Ifølge Winbuzzer vil den foreslåede serverdelingsaftale potentielt markere begyndelsen på en ny, tilgang fra tech-giganterne til håndtering af sådanne kriser.

Microsoft samarbejder også med Advanced Micro Devices (AMD) for at øge sin tilstedeværelse i kunstig intelligens (AI)-processorer, skriver Bloomberg.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

Københavnsområdet

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra HP

Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S