Microsoft og Oracle overvejer at dele servere på grund af i GPU-mangel

Microsoft og Oracle overvejer at optimere eksisterende infrastruktur ved at dele AI-servere som følge af global GPU-mangel. Dette vil inkludere fiberforbindelser mellem deres datacentre.

Artikel top billede

Tech-giganterne Microsoft og Oracle har haft diskussioner om en særlig og unik aftale, som vil betyde, at de to selskaber skulle deles om AI-servere, hvis den ene part skulle blive presset på den computerkraft til cloud-kunder, der bruges til AI.

Her skulle den ene part så kunne leje serverkapacitet fra den anden. Det sker som følge af mangel på servere, der kan øre AI-teknologi.

Det skriver The Information.

Der er ifølge mediet ikke truffet en endelig beslutning om en aftale, men aftalen vil inkludere direkte fiberforbindelser mellem deres datacentre, til at dele GPU-serverkapacitet, lyder det.

De to tech-giganter annoncerede et partnerskab tilbage i 2019, som gjorde det muligt for deres kunder at køre opgaver på tværs af begge selskabers cloud-platforme.

Oracle overvejer også at udvikle AI-software internt, som selskabet vil sælge til cloud-kunder.

Ifølge Winbuzzer vil den foreslåede serverdelingsaftale potentielt markere begyndelsen på en ny, tilgang fra tech-giganterne til håndtering af sådanne kriser.

Microsoft samarbejder også med Advanced Micro Devices (AMD) for at øge sin tilstedeværelse i kunstig intelligens (AI)-processorer, skriver Bloomberg.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job