Microsoft og Oracle overvejer at dele servere på grund af i GPU-mangel

Microsoft og Oracle overvejer at optimere eksisterende infrastruktur ved at dele AI-servere som følge af global GPU-mangel. Dette vil inkludere fiberforbindelser mellem deres datacentre.

Artikel top billede

Tech-giganterne Microsoft og Oracle har haft diskussioner om en særlig og unik aftale, som vil betyde, at de to selskaber skulle deles om AI-servere, hvis den ene part skulle blive presset på den computerkraft til cloud-kunder, der bruges til AI.

Her skulle den ene part så kunne leje serverkapacitet fra den anden. Det sker som følge af mangel på servere, der kan øre AI-teknologi.

Det skriver The Information.

Der er ifølge mediet ikke truffet en endelig beslutning om en aftale, men aftalen vil inkludere direkte fiberforbindelser mellem deres datacentre, til at dele GPU-serverkapacitet, lyder det.

De to tech-giganter annoncerede et partnerskab tilbage i 2019, som gjorde det muligt for deres kunder at køre opgaver på tværs af begge selskabers cloud-platforme.

Oracle overvejer også at udvikle AI-software internt, som selskabet vil sælge til cloud-kunder.

Ifølge Winbuzzer vil den foreslåede serverdelingsaftale potentielt markere begyndelsen på en ny, tilgang fra tech-giganterne til håndtering af sådanne kriser.

Microsoft samarbejder også med Advanced Micro Devices (AMD) for at øge sin tilstedeværelse i kunstig intelligens (AI)-processorer, skriver Bloomberg.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job