Microsoft og Oracle overvejer at dele servere på grund af i GPU-mangel

Microsoft og Oracle overvejer at optimere eksisterende infrastruktur ved at dele AI-servere som følge af global GPU-mangel. Dette vil inkludere fiberforbindelser mellem deres datacentre.

Artikel top billede

Tech-giganterne Microsoft og Oracle har haft diskussioner om en særlig og unik aftale, som vil betyde, at de to selskaber skulle deles om AI-servere, hvis den ene part skulle blive presset på den computerkraft til cloud-kunder, der bruges til AI.

Her skulle den ene part så kunne leje serverkapacitet fra den anden. Det sker som følge af mangel på servere, der kan øre AI-teknologi.

Det skriver The Information.

Der er ifølge mediet ikke truffet en endelig beslutning om en aftale, men aftalen vil inkludere direkte fiberforbindelser mellem deres datacentre, til at dele GPU-serverkapacitet, lyder det.

De to tech-giganter annoncerede et partnerskab tilbage i 2019, som gjorde det muligt for deres kunder at køre opgaver på tværs af begge selskabers cloud-platforme.

Oracle overvejer også at udvikle AI-software internt, som selskabet vil sælge til cloud-kunder.

Ifølge Winbuzzer vil den foreslåede serverdelingsaftale potentielt markere begyndelsen på en ny, tilgang fra tech-giganterne til håndtering af sådanne kriser.

Microsoft samarbejder også med Advanced Micro Devices (AMD) for at øge sin tilstedeværelse i kunstig intelligens (AI)-processorer, skriver Bloomberg.

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Sparekassen Danmark

Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job