Fremadstormende dansk kamera-startup kommer ud af 2022 med kæmpe underskud

Der er ikke grund til at slå alarm, selv om den danske AI-virksomhed Veos seneste regnskab viser et større underskud trods stor vækst i 2022. Det mener Veos direktør, Henrik Teisbæk.

Artikel top billede

153,9 millioner kroner havde det danske tech-startup Veo, der leverer intelligent kamerateknologi til sportsevents, i underskud ved udgangen af 2022.

Det til trods for, at virksomheden sidste år oplevede kraftig i antal af nye kunder.

Det fremgår af selskabets regnskab for 2023, der ligeledes viser, at selskabets medarbejderstab voksede fra 124 til 213 medarbejdere i løbet af det seneste år.

Her har Veo især haft fokus på at rekruttere til selskabets udviklingsafdeling, der både beskæftiger sig med udvikling af hardware og software:

"Veo fortsatte med at rekruttere talent til vores research og udviklings-afdeling i 2022. Udviklingsafdelingen er en central søjle hos Veo," lyder det i regnskabet.

Stifter er ikke bekymre

Veo leverede også et dundrende underskud i 2021, hvor selskabet kom ud af året med et minus på 99 millioner kroner.

Det bekymrende dog ikke administrerende direktør og medstifter Henrik Teisbæk.

“Vi er velkapitaliserede lige nu,” sagde han til Computerworld med henvisning til at selskabet i sommeren 2022 hentede en kapital tilførelse på 550 millioner kroner, hvor selskabet blandt andet tilført pengef fra pensionskassen ATP.

Han oplyste, at han forventede at Veo vil blive profitabel i løbet af de kommende år.

"Det er min forhåbning, at Veo også findes, når mine børn er blevet voksne. Jeg har ingen planer om at sælge Veo."

Henrik Teisbæk oplyste tidligere på året til Computerworld, at selskabet i dag har 280 ansatte og værdisætningen estimeres ifølge Computerworlds beregninger til at lyde på tre milliarder kroner.

Foruden hovedkvarteret på Københavns Nørrebro, har Veo også en salgsafdeling i Miami i Florida, og er stærkt på vej ind på det amerikanske marked, fortalte direktøren.

Læses lige nu

    Sampension A/S

    Netværksadministrator til Sampension

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Engineering Manager

    Uspecificeret arbejdssted

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S