Test: Sonos nye Era 300-højttaler er sprængfyldt med overraskelser og nytænkning - den vil du gerne eje

Sonos Era 300 overrasker på mange niveauer og er en højttaler du gerne vil eje.

Artikel top billede

Den aparte designede højttaler har formål i Sonos Era 300, der både skyder lyden ud og op og derfor både kan bruges som stand alone, stereo og til surround. (Foto: Peter Hyldahl / Computerworld)

Sonos har med sine mange trådløse højttalere og ikke mindst sit styresystem til at fordele lyd ud i hjemmet, sat barren i mange år.

Men det er også som om design og nytænkning har stagneret lidt, hvilket forsøges i den nye Era-generation.

At nytænke en trådløs højttaler til hjemmet er dog lidt af en bedrift i sig selv. Når resultatet, Sonos Era 300, samtidig fungerer godt, er missionen lykkedes.

Nydesignet med formål

Era 300 bryder mønsteret på den bedst mulige måde.

I det jeg pakker den godt 4,5 kilo store højttaler op stiller jeg den forkert til at starte med. Den ligner en, der skal stå op, men strømstikket i bunden viser, at det ikke kan lade sig gøre.

Den skal ligges ned og nu vender de trykfølsomme knapper rigtigt.

Bagpå ved strømstikket kan du slukke for mikrofonen til stemmebetjening, og her finder jeg også bluetooth-knappen, hvis der skal tilsluttes en enhed direkte.

Era 300s noget specielle design ender med at give mening.

Den er bygget både til at kunne spille alene og sprede lyden godt ud i rummet. Men kan også indgå i et Sonos surround setup og udgøre det som en surroundhøjttaler.

Den er konstrueret så den kan sende lyden direkte ud og samtidig op, så du får ægte Dolby Atmos lyd.

Så det aparte – men bestemt ikke grimme, design giver mening.

Lyd i alle retninger

De mange højttalere, der spreder lyden rundt, frem og op er genialt når den skal bruges til surround.

Men konstruktionen betyder også, at den spreder musikken ubesværet ud i rummet, når der lyttes til musik.

Uanset hvad den skal bruges til, kan du nærmest tilslutte alt. Jeg nævner i flæng, wi-fi via Sonos app, Apples AirPlay 2, bluetooth og endda via en analog aux-indgang så du kan tilslutte pladespiller eller en anden analog kilde.

Der er dog tale om en lineær indgang, så tilslutter du en pladespiller skal den have sin egen RIAA (pladespillerforstærker).

Stemmestyring og Trueplay er standard i dag i nye Sonos produkter og også i Era 300. Jeg noterer også med glæde, at den er fugtresistent og har touch-betjening.

Det eneste jeg kunne ønske mig mere, var et indbygget batteri, så jeg kan placere den hvor jeg vil. Bag mig når jeg ser film og et andet sted når den bruges til musik.

Men med den ekstra funktion ville prisen nok ryge noget højere op end de trods alt rimelige 3.699 kroner du skal slippe for herligheden.

Musik med spredning

Opsætningen er meget enkel trods de mange muligheder. Her er det som det plejer med Sonos – når du allerede har installeret Sonos App.

Bluetooth forbindes hurtigere end jeg kan mindes nogen enhed nogensinde. Ét tryk på Bluetooth knappen bagpå og jeg kan se den på min smartphone med det samme.

Så jeg spiller reelt under 20 sekunder efter jeg har tilsluttet. Jeg noterer samtidig at stemmestyring er præcist og ikke mindst den lækre slids, der styrer volumen, reagerer meget lækkert. Tør jeg sige på B&O niveau…

Musikken spredes ikke overraskende godt ud i lokalet men har samtidig en punktformighed ud fra de fremadvendte højttalere.

Med det mener jeg, at der ikke er tale om lyd, der blot spredes ud i en pærevælling. Der er stadig styr på instrumenterne, så du har de korrekte niveauer mellem for eksempel, stemmer og baggrund.

Der er ikke voldsom bas ydelse for en højttaler af denne størrelse. Men stil den tæt på en væg eller et hjørne og der kommer mere tryk på.

I surround-sammenhæng giver den masser af effekt. Den tilføjer selv mindre Sonos systemer et lydbillede, der er tættere på biograf stemning end jeg ellers hidtil har oplevet fra Sonos.

Den fungerer også som bag højttaler alene og der gør den det faktisk rimeligt. Alternativet er at købe to - men så bliver prisen lige lovlig pebret i min optik.

En varm anbefaling

At skulle ofre 3.699 kroner for at løfte ens Sonos surround system, der i forvejen ikke har været billigt, burde ikke være en nødvendighed. Men har du allerede investeret kan jeg i den grad anbefale de nye sager.

Som stand-alone højttaler er Era 300 en lille perle, der leverer god lyd i rummet. Dens gode evne til at sprede lyden betyder at den let kan bruges i den store stue. Dog ikke til festbrug.

Derfor lander jeg på en meget høj karakter for et Sonos produkt, som jeg normalt giver en del hug med på vejen. De har ramt rimelig præcist på skiven denne gang og prissætningen er for en gangs skyld godkendt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job