Den danske Capgemini-profil Klaus Koefoed får topstilling i tyske T-Systems

Konsulent-topprofilen Klaus Koefoed bliver nordeuropæisk administrerende direktør i en Deutsche Telekoms toneangivende datterselskaber.

Artikel top billede

(Foto: Deutsche Telekom AG /)

Den nordiske topprofil Klaus Koefoed overtager ansvaret som administrerende direktør i telegiganten Deutsche Telekoms it-infrastruktur-virksomhed.

Han fratræder sin stilling som vicepræsident for Cloud Strategi og Transformation hos Capgemini for at overtage styringen hos T-systems i Nordeuropa.

Med sig tager han 20 års erfaring fra it-service- samt konsulent-branchen, med virksomheder som Capgemni, Deloitte og Accenture på cv’et.

Hos Deutsche Telekom bliver opgaven ifølge Klaus Koefoed at tilgodese digitale transformationer i de nordiske, irske og britiske markeder.

”T-Systems repræsenterer et stærkt kundefokus og omfattende leveranceevner med et unikt fokus på at skabe langvarig forretningsværdi gennem tætte strategiske relationer”, meddeler han.

Tyske T-systems opererer i mere end 20 lande og beskæftiger mere end 27.000 medarbejdere.

Selskabet leverer digitaliseringsydelser til mere end 100 Fortune 500-virksomheder, heriblandt nøgleaktører i den tyske bilindustri, med kunder som Mercedes-Benz, Audi og Volkswagen i porteføljen.

Intern rokade

Klaus Koefoed afløser en anden dansk topprofil Jesper Kryhlmand, som siden 1. april 2023 har været SVP i Complex Deal Management hos T-systems.

Rokaden er en del af en omkalfatring af T-systems nordeuropæiske region, hvor de nordiske, irske og britiske organisationer sammenlægges.

”Vi har gennemført en komplet transformation af den Nordeuropæiske region, inkl. integrering af den nordiske og britiske organisation, over de seneste år og er således klar til at vækste,” siger Björn Weidenmüller, SVP International Business, T-Systems, som samtidig hilser Klaus Koefoed velkommen.

”Jeg har tiltro til, at Klaus har de rette egenskaber og erfaring til at fortsætte vores rejse ind i næste fase og bygge en velstående fremtid sammen med teamet.”

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS