Ny regel: Børsnoterede selskaber i USA skal melde ud om cyberangreb

Børsnoterede virksomheder i USA skal til at afsløre cyberangreb inden for fire dage. Det er en ny regel fra de amerikanske børsmyndigheder. Reglen er dog mere lempelig end EU’s kommende NIS2-lovgivning, som giver virksomheder 24 timer til at rapportere et cyberangreb.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Amerikanske børsnoterede virksomheder skal fremover melde ud om cyberangreb inden for fire hverdage efter at have fastslået, at virksomheden har været ramt af et sådan angreb.

Sådan lyder det fra den amerikanske børsmyndighed SEC (US Securities and Exchange Commission).

Myndigheden mener, at begivenheder som et cyberangreb er væsentlige hændelser, som en offentlig virksomheds aktionærer ville betragte som vigtige "i forbindelse med at træffe en investeringsbeslutning."

Det skriver Bleeping Computer.

SEC’s nye regel rammer også udenlandske bøsnoterede aktører, som er aktive i USA.

"Uanset om en virksomhed mister en fabrik i en brand - eller millioner af filer i en cybersikkerhedshændelse - kan det være væsentligt for investorer. I øjeblikket giver mange offentlige virksomheder cybersikkerhedsoplysninger til investorer," udtaler SEC-formand Gary Gensler i en udmelding og fortsætter:

"Jeg tror dog, at både virksomheder og investorer ville have gavn af, hvis denne offentliggørelse blev foretaget på en mere konsekvent, sammenlignelig og beslutningsrigtig måde. Gennem at hjælpe med at sikre, at virksomheder afslører væsentlige cybersikkerhedsoplysninger, vil dagens regler gavne investorer, virksomheder og markederne, der forbinder dem."

Børsnoterede virksomheder skal nu inkludere detaljer om cyberangrebet som for eksempel type af angreb, omfang og timing. Detaljerne skal meldes til myndigheden i en såkaldt 8-K-formularer.

Reglerne kræver sammenlignelige oplysninger fra udenlandske private udstedere på formular 6-K for væsentlige cybersikkerhedshændelser og på formular 20-F for cybersikkerhedsrisikostyring, -strategi og -styring.

De endelige regler træder i kraft 30 dage efter offentliggørelsen af ​​den vedtagende udgivelse i det føderale register.

Hvis man sammenligner med EU, er de nye regler dog ikke så strenge – tidsgrænsen er i hvert fald længere.

Under NIS2-lovgivningen, som kommer til at træde endeligt i kraft næste år, vil organisationer, som er dækket af lovningen have 24 timer til at melde ud om et cyberangreb til relevante myndigheder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job