En stribe af Israels førende selskaber har stået bag industrispionage ved hjælp af en trojansk hest, altså et spionprogram som har givet dem adgang til følsomme informationer om både lokale og internationale konkurrenter, skriver Financial Times.
Israelsk politi har i den seneste uges tid konfiskeret computere og afhørt mindst 18 personer, der har været involveret i spionagen.
Blandt de anholdte er flere ledere fra de pågældende selskaber. Det drejer sig ifølge avisen blandt andet om Cellcom og Pelephone, der begge er datterselskaber af det israelske teleselskab Bezeq.
Begge selskaber erklærer sig uskyldige og vil nu samarbejde fuldt med politiet, meddeler de.
Ifølge israelske aviser har sagen forbindelser til lignende sager i Europa, ligesom store internationale selskaber er blevet forsøgt overvåget med den samme software.
Angiveligt har selskaberne plantet den trojanske hest via uskyldigt udseende vedhæftede filer til e-mail eller cd-rom'mer. Den trojanske hest har siden givet selskaberne fuld adgang til de pågældende computere, der har stået i blandt andet et pr-firma, der arbejder for Partner, som kører Oranges israelske netværk.
Også Bezeq er angiveligt blevet ramt af den trojanske hest.