FN til tech-giganterne: Sæt nu en aldersgrænse på AI-tjenester

En 64 sider lang rapport fra FN's undervisningsarm, UNESCO, stikker retningslinjer ud for tech-giganternes AI-tjenester.

Artikel top billede

(Foto: Photo by the blowup on )

FN’s arm for global udvikling indenfor undervisning, kultur og videnskab, UNESCO, er ude med sit første sæt retningslinjer for brug af AI-værktøjer i undervisningssektoren.

Her kommer organisationen med en bred appel til tech-giganterne om at regulere tjenesterne med blandt andet øget datasikkerhed og kontrol samt en aldersbegrænsning af tjenesterne.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

”Vi døjer med at tilpasse den hast med hvilken vores uddannelsessystem kan ændre sig med den fart, som teknologien og disse maskinlærende systemer udvikler sig med,” påpeger assisterende generalchef for undervisning Stefania Giannini overfor mediet.

”I flere tilfælde tager regeringer og skoler den radikalt anderledes teknologi til sig, som selv førende teknologiforskere ikke forstår,” forklarer hun.

I rapporten understreger UNESCO behovet for, at uddannelsessystemer får udviklet et AI-curriculum til både tekniske og boglige fag.

Samtidig påpeger organisationen af AI-tjenester baseret på generativ kunstig intelligens kan snyde unge fra at udvikle de kognitive og sociale færdigheder der opnås igennem den fysiske verden, empiriske studier som eksperimenter, diskussioner med andre mennesker og selvstændig logisk tænkning.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S