Amazon investerer op til 28 milliarder kroner i kunstig intelligens-selskabet Anthropic

Amazon investerer 28 milliarder i startup-selskabet Anthropic, der dropper Google.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Amazon sætter nu milliarder ind på et kæmpe sats på området for kunstig intelligens. 28 milliarder kroner har online-handel-giganten skudt i selskabet Anthropic.

Aftalen, der blev annonceret mandag, skal bringe Amazon forrest i konkurrencen om, at få virksomheder til at vælge deres AI-teknologi over konkurrenter som Microsoft, Google og Nvidia.

Det skriver Financial Times.

Planen for aftalen er at Amazon først investerer 1,25 milliarder dollars - svarende til 8,8 milliarder kroner - for en minoritetsandel i Anthropic. Begge virksomheder vil så senere have mulighed for at øge det samlede beløb til 28 milliarder kroner.

Anthropic er tidligere i år blevet vurderet til næsten 35 milliarder kroner i en finansieringsrunde.

Det er en af de største konkurrenter til selskaberne OpenAI, Inflection AI og Cohere.

Start-up'ets nye alliance med Amazon så ud til at være et skift væk fra Google, som investerede 300 millioner dollar i Anthropic sidste år.

Investeringen er endnu et træk i det globale AI-kapløb, som raserer mellem verdens tech-giganter disse år.

Amazon søger at positionere sine Trainium- og Inferentia-chips som troværdige alternativer til Nvidias processorer til træning og drift af generative AI-modeller.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job