Apple øjner batteri-gennembrud: Ny batteri-type kan komme i spil fra 2025

Apple-planer indikerer, at selskabet vil være klar med en ny banebrydende batteriteknologi i løbet af de kommende år.

Artikel top billede

(Foto: Pexels/Pixabay)

Apple har igennem de seneste år integreret stadig mere egenudviklet hardware i sine enheder.

Efter at have succes med egenudviklede processorer, ser det ud til at en anden nøglekomponent står til at bliver optimeret: Batteriet.

Bestræbelserne har været i gang længe, skriver vores søstermedie Computerworld.com, som allerede noterede i 2018, at Apple dengang sikrede sig nøgleprofilen Soonho Ahn, der dengang var chef for Samsungs batteriudvikling.

Ifølge kilder tæt på industrien er Apple nu i færd med at udvikle en batteriteknologi, som hidtil er uset indenfor elektronik, skriver sydkoreanske ET News.

Heraf fremgår det, at teknologi skulle være et gennembrud som skulle øge batteriydelsen med både længere driftstid og mulighed for hurtigere opladning, lyder det.

Tidligere patentansøgninger fra Apple viser, at selskabet har patenteret en proces for ’synergistic additives’, altså tilsætningsstoffern der kan forbedre kapaciteten for højeffektive lithium-ion batterier.

De nye batteri-designs skulle samtidig forbedre udnyttelsen af eftertragtede batteri-ingredienser som nikkel og kobolt.

Apples nye batterityper kan komme i spil allerede fra 2025.

Det er selvsamme år for Apples målsætning om udelukkende at benytte genanvendt kobolt i sin batterier. I dag er andelen af genanvendt kobolt på 25 procent.

Apple har i 2022 indført som målsætning at selskabet skal have et 100 procents neutralt CO2-aftryk inden udgangen af 2030.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,