Apple genoptager salget af Apple Watch-modeller i USA efter beskyldninger om kopieret teknologi

Apple har stjålet ansatte og kopieret en teknologi, som bruges i to nye Apple Watch-modeller, mener et amerikansk medicinalselskab. Beskyldningerne fik Apple til at tage smart-urene af hylderne i USA, men nu har Apple fået lov til at genoptage salget.

Artikel top billede

(Foto: Laurenz Heymann/Unsplash)

Op mod jul har det været svært at få fat i de nyeste Apple Watches, hvis du har boet i USA.

Apple har nemlig været ramt af importforbud mod Apple Watch 9 og Apple Watch Ultra 2, da begge smart-ure har en funktion, der måler blodets iltniveau – men den teknologi har Apple ikke patent på, afgjorde den amerikanske internationale handelskommission (ITC) i sidste uge.

Det tvang Apple til at tage de to Apple Watch-modeller af sin hjemmeside 21. december og af hylderne i de fysiske butikker 24. december.

Men fra i dag har Apple fået lov til at genoptage salget - i hvert fald midlertidigt.

Apple indgav en hasteanmodning til den amerikanske appeldomstol for at få kendelsen fra ITC stoppet, og appeldomstolen har netop sat importforbuddet på pause.

I går afviste den amerikanske præsident Joe Bidens administration ellers at nedlægge veto mod importforbuddet, men det er altså alligevel lykkedes Apple at trumfe en midlertidig pause igennem.

Medicinalselskab: Apple stjæler ansatte og teknologi

Patentstriden er opstået, da den Californien-baserede medicinalvirksomhed Masimo beskylder Apple for at have stjålet Masimos medarbejdere og kopieret selskabets teknologi, der kan måle iltniveauet i blodet.

Apple har efterfølgende lagt sag an og kalder Masimos sagsanlæg for en "manøvre for at bane vejen" for deres eget konkurrerende smartwatch.

Apple har spurgt den amerikanske Told- og Grænsestyrelse (CBP) om et nyt design til Apple Watch kan gøre, at man kan importere uret uden at krænke Masimos patent.

Det spørgsmål tager CBP stilling til 12. januar.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job