27.000 danskere har afsagt dom over Aula: 58 procent af skoleledere oplever ”hård tone” fra forældre

Gang på gang er Aula, der bruges af over to millioner danske lærere, skoleelever og forældre, blevet lagt for had. Men hvad siger brugerne selv, når man spøger, hvad de synes om Aula? Kombit har spurgt 400.000 - 27.000 har svaret - her er dommen.

Artikel top billede

Den største evaluering af et dansk it-system er afsluttet, og mere end 27.000 personer har givet deres mening til kende om Aula – kommunikationsplatformen for skoleelever, forældre og lærere, som bruges af over to millioner i Danmark.

Svarene skal danne grundlag for ’den videre debat og ”give et rigtigt godt grundlag for beslutninger om Aulas fremtid,” som Kristian Vengsgaard, CEO i Kombit, der står bag Aula, udtrykte det, da Kombit sendte spørgeskemaet ud i slutningen af november.

400.000 fik spørgeskemaet og heraf har 27.000 svaret. Og det er en blandet oplevelse, brugene har af Aula, viser undersøgelsen.

53 procent af alle forældre, der bruger Aula, siger at de får ‘passende’, ‘for få’ eller ‘alt for få’ informationer gennem Aula. Modsat mener 24 procent, de "får alt for mange" informationer, mens 22 procent siger, de for ”for mange” informationer på platformen.

Det har tidligere været diskuteret, hvorvidt Aula-appen skulle ”holde fri” i eksempelvis weekender eller om natten. Dog mener de førnævnte i alt 44 procent af forældrene, der oplever, at få ‘for meget’ eller ‘alt for meget’ information ikke, at det vil ændre deres oplevelse, hvis man kunne lukke for notifikationer i bestemt tidsrum.

Svinere fra forældre

Kombit har spurgt også forældrene om, hvor ofte de modtager information, der ikke er relevant for dem.

Her svarer 78 procent af forældrene, at de kun ‘nogle gange’, ‘sjældent’ eller ‘aldrig’ har modtaget irrelevant information fra pædagoger eller lærere på skolen.

Dog er billedet anderledes, når informationen kommer fra skolens ledelse. Her siger mere end 50 procent af forældrene, at de oplever at modtage irrelevant information fra skolens administration eller ledelse.

Måske derfor oplever skolernes ledelse, at der i Aula er en 'unødig hård eller konfliktoptrappende tone i beskeder eller opslag skrevet af forældre.

58 procent af skolelederne svarer af at de ‘nogle gange’ eller ‘ofte’ oplever en hård tone fra forældre over for dem selv og skolens medarbejdere.

Kommuner varierer svar

Der er dog stor variation af, hvordan de forskellige kommuner i Danmark opfatter brugeroplevelsen i Aula.

På en skala fra 0 til 5 svinger tilfredsheden blandt lærerne fra 3,8 i den mest tilfredse kommune til 2,5 i den kommune hvor lærerne er mest utilfredse.

Blandt skoleledelsen ligger tilfredsheden i den mest tilfredse kommune på 4,0, mens den i den kommune, hvor skolelederne er mest utilfredse ligger på 2,2.

Det er ikke oplyst, hvilke kommuner der svarer hvad.

Brugerstorm over Aula

Aula har flere gange været heftigt omdiskuteret, siden platformen blev rullet ud i 2019.

Det skyldes blandt andet, at der ikke findes et alternativ til kommunikationsplatformen, hvilket betyder, at hvis Aula oplever it-nedbrud, så kan både forældre og elever gå glip vigtigt information fra læren – og omvendt.

I slutningen af november kom brancheorganisationen Dansk IT ud med en stor undersøgelse, der viste, at kun 37 procent af danskerne finder Aula-løsningen god.

Også statsminister Mette Frederiksen (S) har givet sin mening til kende om Aula, da hun i sin åbningstale i Folketinget i begyndelsen af oktober sagde:

”Jeg har stadig til gode at møde forældre, der sådan er rigtig glade for Aula. Derfor er det også fristende bare at afskaffe Aula,” sagde Mette Frederiksen.

Og så sent som i dag er Datatilsynet kommet med kritik og påbud til en række kommuner, fordi de ifølge tilsynet ikke er passer godt nok på persondataen i Aula.

Det kan du læse mere om her:

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,