Efter gigantbøde og pres fra forbrugere: Google stopper ikke med at snage i din private browserhistorik - de ændrer bare beskrivelsen

I stedet for at stoppe med at spore forbrugerne ændrer Google nu beskrivelsen af ’inkognito -tilstanden.’

Artikel top billede

(Foto: Unsplash / Lucia Macedo)

I årevis har Google Chrome-browserens ’inkognito -tilstand’ slået sig op på at beskytte brugernes privatliv.

Men 29. december 2023 accepterede Google en bøde på 34 milliarder kroner efter en langvarrig retssag, hvor Google blev beskyldt for at spore internetbrugen hos millioner af mennesker, der troede, at de browsede privat i Chrome-browseren.

Forbrugerne mener, at det gør Google til en "uansvarlig guldgrube af information", da techgiganten i princippet kan tilgå privat søgehistorik om "potentielt pinlige ting", som forbrugerne opsøger online.

Men selvom Google altså har accepteret den enorme milliardbøde og erkendt, at de sporer brugere, selvom de har inkognitotilstand aktiveret, så har Google ikke tænkt sig at stoppe med det.

I stedet ændrer de beskrivelsen af, hvordan inkognitotilstand fungerer i den seneste version af Chrome.

I den nye tekst står der, at Google og andre tjenester, du bruger, kan indsamle data, selv om du slår inkognitotilstand til. Andre personer, der bruger den samme enhed, kan dog ikke se dine aktiviteter. Det skriver mediet The Verge.

Forbrugere får minimum fem dollar

Retsagen, der udløste bøden på de 34 milliarder kroner, startede tilbage i 2020 og omfatter millioner af Google-brugere, der har brugt tjenesten siden 1. juni 2016.

Forbrugerne kræver minimum 5.000 dollar – 33.700 kroner - i erstatning per bruger for overtrædelse af føderale love om aflytning.

Søgsmålet lyder sammenlagt på minimum fem milliarder dollar – 33,6 milliarder kroner – men de endelige betingelser om, hvordan og hvorvidt pengene fordeles til de enkelte brugere, er endnu ikke offentliggjort.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S