Efter gigantbøde og pres fra forbrugere: Google stopper ikke med at snage i din private browserhistorik - de ændrer bare beskrivelsen

I stedet for at stoppe med at spore forbrugerne ændrer Google nu beskrivelsen af ’inkognito -tilstanden.’

Artikel top billede

(Foto: Unsplash / Lucia Macedo)

I årevis har Google Chrome-browserens ’inkognito -tilstand’ slået sig op på at beskytte brugernes privatliv.

Men 29. december 2023 accepterede Google en bøde på 34 milliarder kroner efter en langvarrig retssag, hvor Google blev beskyldt for at spore internetbrugen hos millioner af mennesker, der troede, at de browsede privat i Chrome-browseren.

Forbrugerne mener, at det gør Google til en "uansvarlig guldgrube af information", da techgiganten i princippet kan tilgå privat søgehistorik om "potentielt pinlige ting", som forbrugerne opsøger online.

Men selvom Google altså har accepteret den enorme milliardbøde og erkendt, at de sporer brugere, selvom de har inkognitotilstand aktiveret, så har Google ikke tænkt sig at stoppe med det.

I stedet ændrer de beskrivelsen af, hvordan inkognitotilstand fungerer i den seneste version af Chrome.

I den nye tekst står der, at Google og andre tjenester, du bruger, kan indsamle data, selv om du slår inkognitotilstand til. Andre personer, der bruger den samme enhed, kan dog ikke se dine aktiviteter. Det skriver mediet The Verge.

Forbrugere får minimum fem dollar

Retsagen, der udløste bøden på de 34 milliarder kroner, startede tilbage i 2020 og omfatter millioner af Google-brugere, der har brugt tjenesten siden 1. juni 2016.

Forbrugerne kræver minimum 5.000 dollar – 33.700 kroner - i erstatning per bruger for overtrædelse af føderale love om aflytning.

Søgsmålet lyder sammenlagt på minimum fem milliarder dollar – 33,6 milliarder kroner – men de endelige betingelser om, hvordan og hvorvidt pengene fordeles til de enkelte brugere, er endnu ikke offentliggjort.

Banedanmark

Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Sampension A/S

Senior specialist i beredskab og krisestyring

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S