Efter gigantbøde og pres fra forbrugere: Google stopper ikke med at snage i din private browserhistorik - de ændrer bare beskrivelsen

I stedet for at stoppe med at spore forbrugerne ændrer Google nu beskrivelsen af ’inkognito -tilstanden.’

Artikel top billede

(Foto: Unsplash / Lucia Macedo)

I årevis har Google Chrome-browserens ’inkognito -tilstand’ slået sig op på at beskytte brugernes privatliv.

Men 29. december 2023 accepterede Google en bøde på 34 milliarder kroner efter en langvarrig retssag, hvor Google blev beskyldt for at spore internetbrugen hos millioner af mennesker, der troede, at de browsede privat i Chrome-browseren.

Forbrugerne mener, at det gør Google til en "uansvarlig guldgrube af information", da techgiganten i princippet kan tilgå privat søgehistorik om "potentielt pinlige ting", som forbrugerne opsøger online.

Men selvom Google altså har accepteret den enorme milliardbøde og erkendt, at de sporer brugere, selvom de har inkognitotilstand aktiveret, så har Google ikke tænkt sig at stoppe med det.

I stedet ændrer de beskrivelsen af, hvordan inkognitotilstand fungerer i den seneste version af Chrome.

I den nye tekst står der, at Google og andre tjenester, du bruger, kan indsamle data, selv om du slår inkognitotilstand til. Andre personer, der bruger den samme enhed, kan dog ikke se dine aktiviteter. Det skriver mediet The Verge.

Forbrugere får minimum fem dollar

Retsagen, der udløste bøden på de 34 milliarder kroner, startede tilbage i 2020 og omfatter millioner af Google-brugere, der har brugt tjenesten siden 1. juni 2016.

Forbrugerne kræver minimum 5.000 dollar – 33.700 kroner - i erstatning per bruger for overtrædelse af føderale love om aflytning.

Søgsmålet lyder sammenlagt på minimum fem milliarder dollar – 33,6 milliarder kroner – men de endelige betingelser om, hvordan og hvorvidt pengene fordeles til de enkelte brugere, er endnu ikke offentliggjort.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse