Tjener 287 gange mere end den gennemsnitlige ansatte: Så meget får HP’s topchef i løn

Der er gode penge i at være topchef for HP Inc. Selskabets CEO tjener over 100 millioner årligt, selv om lønnen faktisk er faldet.

Artikel top billede

Enrique Lores, der er CEO for HP Inc., er faldet i løn med cirka syv procent i 2023 i forhold til 2022.

Alligevel lander han på solide 19.458.431 dollar i total lønpakke for 2023. Det svarer til 135.084.319 kroner.

Det svarer til 11,2 millioner om måneder, omkring 2,8 millioner om ugen og 562.851 kroner per hverdag i ugen. Hvis man forestiller sig, at HP-chefen har en standard arbejdsuge på 37 timer, vil det svarer til 76.060 kroner i timen.

Lønpakken består af en blanding af en grundløn og aktiekompensation.

Til sammenligning tjener den gennemsnitlige ansatte i HP Inc. 67.816 dollar – svarende til 470.471 kroner.

Det betyder, at Enrique Lores tjener 287 gange mere end den gennemsnitlige ansatte i virksomheden.

Det fremgår af en fondsbørsmeddelelse til de amerikanske handelsmyndigheder SEC.

”Ved beregning af CEO-lønforholdet tillader SEC-reglerne virksomheder at anvende en række forskellige metoder, anvende visse undtagelser og foretage rimelige skøn og antagelser, der afspejler deres unikke medarbejderpopulationer.”

”Derfor kan vores rapporterede CEO-lønforhold muligvis ikke sammenlignes med CEO-lønforhold rapporteret af andre virksomheder på grund af forskelle i brancher og geografisk spredning, såvel som de forskellige estimater, antagelser og metoder, der anvendes af andre virksomheder til at beregne deres CEO-lønforhold,” skiver selskabet i meddelelsen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech lead for AI og machine learning i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS