Center for Cybersikkerhed søger rekrutter til "Hogwarts for nørder"

Cyberakademiet under Center for Cybersikkerhed er på udkig efter flere analytikere. "Der er rigtig, rigtig mange henvendelser, der ryger ind til os," lyder det CFCS-medarbejderen OB1.

Artikel top billede

"Det er vores opgave at opbygge et nationalt situationsbillede, som skal give overblik over samt kommunikere om de aktuelle cybertrusler mod Danmark," lyder det i nye jobopslag fra Center for Cybersikkerhed.

Kodekrigens kontrolrum søger nye rekrutter.

Center for Cybersikkerhed har søsat en ny kampagne med formålet at hyre flere junioranalytikere til sin femte årgang på cyberakademiet på grund af en forøget cybertrussel.

Det fremgår af et jobopslag, som myndigheden har slået op med beskrivelsen: "Hogwarts for nørder."

”Truslen fra cyberspionage er meget høj, og der ses kontinuerligt forsøg på cyberspionage mod danske myndigheder. Det er vores opgave at opbygge et nationalt situationsbillede, som skal give overblik over samt kommunikere om de aktuelle cybertrusler mod Danmark,” fremgår det af jobopslaget.

Forløbet varer tre måneder, og ifølge opslaget får alle, der gennemfører akademiet tilbudt et job efter.

Jobopslaget giver også et sjældent indblik i, hvordan hverdagen er som junioranalytiker, og hvilke arbejdsopgaver som Center for Cybersikkerheds ’situationscenter’ udfører.

”Det (Situationscentret, red.) er centralnerven for meget af dét, der foregår i huset. Det er os, der er kontaktpunktet for langt det meste, hvad angår cybersikkerhedshændelser," lyder det fra OB1, som er nuværende juniorcyberanalytiker.

Jobbet i den digitale frontlinje for Rigets sikkerhed er så gedulgt og faretruende, at portrætbillederne er sløret, og medarbejderne fremstår med deres aliasser.

"Der er rigtig, rigtig mange henvendelser, der ryger ind til os, og det er os, der triagerer dem og tager indledningsvist kig på dem,” fortsætter OB1.

Rødglødende telefoner

Bonsai – en anden kodekriger - udtaler i jobopslaget, at CFCS sommetider initierer kontakten til danske virksomheder, som er udsat for eksempelvis ransom- eller malwareangreb. Det peger på, at situationscentrets også arbejder proaktivt for at spotte indkommende angreb.

Som junioranalytiker er det opgaven at monitorere det såkaldte sensor-netværk. I forbindelse med SolarWind-angrebe i 2021 kom det frem, at kun seks virksomheder har tilsluttet sig cybermyndighedens sensor-netværk. 70 offentlige myndigheder er en del af det.

Den lave tilslutning i 2021 fik daværende formand for Radikale Venstre Martin Lidegaard til at sige, at det kan blive nødvendigt at flytte dele af CFCS væk fra Forsvarets Efterretningstjeneste.

De to junioranalytikere fortæller også, at der løbende er efteruddannelse i SANS-kurser. SANS Institute er en amerikansk virksomhed stiftet i 1989, som specialiserer sig i at tilbyde certificeringer i cybersikkerhed og hacking.

Cyberregimentet i Forsvarets efterretningstjenestes har haft en tiltagende arbejdsbyrde de seneste år, hvilket underbygges af CFCS’ seneste årsrapport fra 2022, som viser mængden af såkaldte ’incidents’ steg med 18,5 procent fra 2021.

"Med et stod Europa i en ny sikkerhedspolitisk situation, som på cyberområdet udmøntede sig i et trusselsbillede, der udviklede sig både hurtigt og uforudsigeligt," lyder det fra centeret i årsrapporten.

Det er svært at forestille sig, at mængden ikke er steget yderligere i 2023.

Læs mere om Center for Cybersikkerheds nye kampagne her.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job