Billige net-cd'er til Danmark fra Hongkong

Det Hongkong-baserede firma Cd-Wow har åbnet en dansk hjemmeside, efter tusindvis af danskere har handlet i den britiske netbutik. Konceptet - fysiske cd'er sendt fra Hongkong for 99 kroner stykket - møder modstand fra den danske pladebranche, som mener, at det er ulovligt.

Den danske pladebranches organisation, IFPI, er klar til at kigge nærmere på webbutikken Cd-Wow, som netop har etableret en dansk hjemmeside.

Cd-Wows koncept i Danmark er det samme, som allerede har givet succes i otte andre lande, nemlig billig film og musik samt billige spil sendt fra Hongkong.

På den nye danske hjemmeside kan man købe nye cd'er for 99 kroner inklusive forsendelsen, og slagtilbud koster kun 78 kroner. Selskabet er tidligere blevet kritiseret for at undgå told og moms ved først at sende varerne til det EU-land med den højeste bagatelgrænse.

Måske ulovligt

Og Hongkong-selskabet balancerer på kanten af lovgivningen, mener den danske pladebranches organisation, IFPI.

EU's Infosoc-direktiv, som også gælder i Danmark, betyder nemlig, at man ikke må importere og sælge cd'er og dvd'er fra lande uden for EU uden den officielle distributørs samtykke.

- I den udstrækning, at de baserer lave priser på ulovlig import, er det ikke holdbart. Vi undersøger det, for vi er ikke interesserede i at få undermineret den danske detailhandels eller de danske pladeselskabers eksistensgrundlag på grund af ulovlig import, siger marketingdirektør Jesper Bay.

I første omgang er Cd-Wows danske hjemmeside en kopi af den britiske hjemmeside, blot der er tale om danske priser.

Den brede befolkning

Til at varetage markedsføringen i Danmark er ansat Thue Nielsen, og han ønsker ikke at kommentere IFPI's vurdering af konceptet.

Han vil dog godt fortælle, at formålet med den danske side er at udbrede kendskabet i Danmark, efter Hongkong-selskabet kunne se, at danskerne var flittige købere på de udenlandske sider.

- Tidligere har Cd-Wow primært været for de personer, der bevægede sig meget på nettet. Vi vil gerne have fat i den brede befolkning, siger han.

Discount-butikken kommer få uger efter en rapport fra Konkurrencestyrelsen, der konkluderede, at danskerne betaler overpris for cd'er og dvd'er.

Kritiserer rapport

En af årsagerne er begrænsningen på at købe film og musik i udlandet, og styrelsen anbefalede derfor at gøre det lettere, eventuelt gennem ny lovgivning.

Rapporten er faldet i meget dårlig jord hos IFPI, som mener, at den baserer sig på løse tal.

- Man kan ikke basere et samfund på, at alting skal købes, hvor det er billigst. Jeg har svært ved at forestille mig, at man øger konkurrencen i Danmark ved at flytte omsætning til udlandet, siger Jesper Bay.

For Cd-Wow bliver udfordringen ikke bare at tage konkurrencen op med salget af cd'er i fysiske butikker. Netbutikken skal også konkurrere med de mange onlinetjenester, hvor Apples populære Itunes senest er åbnet i Danmark.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Capgemini Danmark A/S

Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS