Tidligere cyberchef i Det Hvide Hus: Microsofts enorme indflydelse er en trussel mod USA

Microsoft sidder på 85 procent af produktivitetssoftwaren og endnu flere operativsystemer i den amerikanske regering. Og det truer den nationale sikkerhed, siger en tidligere cybersikkerhedsdirektør i Det Hvide Hus.

Artikel top billede

(Foto: Praswin Prakashan/Unsplash)

En stor del af både private virksomheder og statslige organisationer er afhængige af Microsoft og selskabets tjenester. Det gælder i Danmark men i lige så høj grad i USA.

Microsofts enorme indflydelse giver techgiganten et ’chokerende niveau af kontrol’ over it-infrastrukturen i den amerikanske regering, siger den tidligere senior cyber policy director i Det Hvide Hus, AJ Grotto.

I et interview med The Register kalder AJ Grotto Microsofts håndtering af en række sikkerhedsbrud for en direkte trussel mod USA’s nationale sikkerhed.

Han henviser blandt andet til det enorme SolarWind-hackerangreb i slutningen af 2020, hvor hackere fik adgang til dele af Microsofts ellers tophemmelige kildekode, der udgør rygraden i selskabets teknologier.

Det lykkedes også SolarWind-hackerne at få adgang til Azure-tjenester tilknyttet en række amerikanske ministerier.

Men det ville Microsoft ikke indrømme, fortæller AJ Grotto. Ifølge ham har det været en stor kamp for FBI at kræve selv små indrømmelser fra Microsoft, der måtte ”slæbes sparkende og skrigende" for at levere logningsfunktioner til den amerikanske regering.

AJ Grotto nævner desuden en episode fra sidste år, hvor 60.000 mails blev stjålet fra 10 konti i det amerikanske udenrigsministerium, da den kinesiske hackergruppe Storm-0558 lykkedes med at infiltrere Microsoft Exchange Online- og Azure AD-konti hos den amerikanske regering.

Derfor mener Grotto, at det er rimeligt at klassificere Microsoft og deres produkter som et nationalt sikkerhedsproblem, når man holder det op mod, at Microsoft – ifølge Grotto - ejer 85 procent af den amerikanske regerings produktivitetssoftware og endnu flere operativsystemer.

"Regeringen er nødt til at fokusere på at opmuntre og katalysere konkurrence," siger AJ Grotto.

Han mener også, at det er nødvendigt at granske Microsoft offentligt.

"Når det kommer til stykket, vil Microsoft, som enhver anden virksomhed, reagere mest direkte på markedets incitamenter," siger Grotto, der fortsætter:

"Medmindre denne kontrol skaber ændret adfærd blandt kunderne, som måske vil søge andre steder hen, så vil incitamentet for Microsoft til at ændre sig ikke være så stærkt, som det burde være."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S