Nyopdaget sårbarhed rammer næsten alle VPN'er: Gør dem usikre og nærmest ubrugelige

It-sikkerhedseksperter har opdaget en ny sårbarhed, som kan gøre VPN-tjenester ubrugelige. Sårbarheden har eksisteret i 22 år og alle VPN-tjenester kan være udsatte.

Artikel top billede

(Foto: Stefan Coders/Pixabay)

VPN-apps gør det muligt at surfe 'frit' på tværs af grænser og fri fra overvågning.

It-sikkerhedsforskere har dog opdaget sårbarhed, der har eksisteret i 22 år, der kan ramme stort set alle VPN-apps og sætte deres primære funktion ude af spil.

Den nye angresteknik, som bliver kaldt TunnelVision, gør det muligt for hackere at omgå de krypterede 'tunneller', som VPN-tjenesterne bruger til at beskytte brugernes internettrafik mod overvågning eller manipulation.

Teknikken giver hackerne mulighed for at bryde denne beskyttelse og afsløre brugernes ip-adresser, selv når de bruger VPN.

Det skriver ArsTechnica.

Android lader til at være forskånet

Angrebet fungerer ved at manipulere DHCP-servere, der står for tildeling af ip-adresser til enheder, der forsøger at oprette forbindelse til et netværk.

Ved at udnytte en særlig indstilling i DHCP-serveren kan hackere omdirigere VPN-trafikken uden om den krypterede 'tunnel' og dermed afsløre brugernes ip-adresser.

"Angribere kan læse, slette eller ændre i den lækkede trafik, mens offeret stadig opretholder sin forbindelse både til VPN'en og internettet", lyder det i en video fra Leviathan Security, hvor angrebet demonstreres, som kan ses nederst i artiklen.

Ifølge it-sikkerhedseksperter fra Leviathan Security er der ingen fuldkommen løsning på problemet på de fleste operativsystemer - ud over Android, der ser ud til at være forskånet denne sårbarhed.

Indtil videre er den bedste måde at beskytte sig mod dette angreb ved at bruge en virtuel maskine til at køre VPN'en eller oprette forbindelse til internetttet via en mobil enheds wifi-netværk, lyder det.

Nedenfor kan du se en demonstration af et TunnelVision-angreb:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS