Apple på vej med nye funktioner – styr din iPhone med øjnene

Senere på året kommer en ny funktion, der gør det muligt at styre en iPhone eller iPad udelukkende ved hjælp af øjnene. Det er blot en af flere nyheder, som Apple løftede sløret for onsdag aften.

Artikel top billede

(Foto: Apple Newsroom)

Onsdag aften offentliggjorde Apple en række nye funktioner, der er på vej til iPhone, iPad og Mac.

De nye funktioner er rettet specifikt mod brugere med forskellige typer af handicap, men de vil kunne benyttes af alle, der ønsker det, når funktionerne bliver lanceret senere på året.

En af de mere bemærkelsesværdige funktioner gør det muligt at styre en iPhone eller iPad udelukkende ved hjælpe øjenbevægelser.

Funktionen gør givetvis brug af teknologi, der allerede i dag anvendes i Apples Vision Pro-headset, hvor brugerne også kan navigere ved hjælp af øjenbevægelser.

Den nye funktion vil gøre det muligt at bruge en iPad eller iPhone, selvom man har nedsat eller ingen funktion i hænder eller arme. Det kan eksempelvis være tilfældet, hvis man er ramt af diagnoser som cerebral parese, muskelsvind eller ALS

Kan sættes op på få sekunder

Ifølge Apple tager det blot få sekunder at kalibrere den nye funktionen, og det sker ved, at man gennemfører ni små øvelser med øjnene.

Det er dog værd at bemærke, at der allerede i forvejen findes tredjepartsløsninger, der gør det muligt at styre en iPhone med øjnene. Men nu tilbyder Apple det som en gratis og integreret løsning.

Det er dog ikke den eneste nye tilgængelighedsløsning, som Apple planlægger at lancere.

Senere på året kommer der også en række stemme-genveje, der betyder, at en bruger ved at gentage et forudbestemt ord eller lyd tre gange efter hinanden kan aktivere en genvej til eksempelvis en app eller særlig handling.

Kan registrere atypisk tale

I den forbindelse vil iPhonen også blive i stand til at lytte efter “atypisk tale, ” hvilket vil sige, at den ogå kan forstå brugere, som har en usædvanlig udtale af ordene. Apple oplyser også, at funktionen løbende vil lære af brugerens stemmemønstre – eksempelvis hvis de udvikler sig over tid.

Ifølge Apple henvender funktionen sig især til brugere, der enten har talevanskeligheder eller har risiko for helt at miste evnen til tale.

Hørehæmmede kan desuden også se frem til en ny opdatering af Apple CarPlay, der vil være i stand til at genkende lyde i trafikken. Det kan eksempelvis være sirener. Er funktionen slået til, vil der på CarPlay-skærmen dukke en advarsel op om, at der registreret en lyd, der kan være en sirene.

Derudover får CarPlay også forbedrede muligheder for stemmestyring, der betyder, at eksempelvis folk, der har en specialindrettet bil, som de styrer med hænderne, kan navigere i hele CarPlay-brugerfladen ved hjælp af stemmekommandoer.

Døve får adgang til musik

Apple offentliggjorde desuden en ny løsning til musikstreamingtjeneste Apple Music, der betyder, at døve eller svagthørende kan fornemme musikken via vibrationer fra den såkaldte Taptic engine, der sidder i iPhonen.

Sidst men ikke mindst står vi foran en sommerferie, hvor der givet er mange danske familier, der kommer til at tilbringe en del tid på de danske eller europæiske motorveje. De kan glæde sig over, at Apple i løbet af året kommer med en ny funktion, der i fremtiden kan reducere risikoen for køresyge, når du som passager bruger din iPhone eller iPad

Ifølge Apple menes køresyge at skyldes en konflikt mellem de bevægelser, som en person ser, og de bevægelser personen føler.

Derfor vil det blive muligt at slå en funktion til, der via en række prikker på skærmen viser, hvilken vej køretøjet bevæger sig.

"Hvert år finder vi nye veje, når det gælder tilgængelighed. Disse nye funktioner vil få indflydelse på livet for en bred vifte af brugere, der nu får nye måder at kommunikere, styre deres enheder og bevæge sig gennem verden på,” siger Sarah Herrlinger, der er chef for tilgængelighed hos Apple, ifølge en pressemeddelelse

Sidste år interviewede Computerworld Sarah Herrlinger.

Læs interviewet med hende her:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS