Bill Gates om AI's stigende energiforbrug: Det er altså ikke en årsag til bekymring

Microsoft-grundlægger Bill Gates opfordrer miljøforkæmpere og regeringer til ikke at lægge yderligere pres på i forhold til det stigende energiforbrug, man ser i forbindelse med AI-udrulningen verden over.

Artikel top billede

Den hurtige udvikling inden for AI, især generativ AI, har medført, at tech-sektoren er ansvarlig for en markant stigning i energiforbruget.

Hyperscalers og AI-giganter investerer massivt i nye datacentre, og som resultat heraf vil datacentre snart stå for mellem to procent til seks procent af det globale energiforbrug.

Microsoft annoncerede for nyligt, at deres CO2-udledning fra opførelsen af nye datacentre er steget med en tredjedel siden 2020.

Men skal man tro Microsoft-stifter Bill Gates, så er denne stigning i energiforbruget ikke er en årsag til bekymring.

Sådan lød det Bill Gates ved Breakthrough Energy Summit i London, skriver Financial Times.

Grønne energikompensationer

Ifølge Bill Gates behøver væksten i energiforbruget fra datacentre drevet af AI ikke at skabe problemer, som mange frygter.

Microsofts grundlægger argumenterer for, at disse udviklinger får tech-virksomheder til at søge nyere og grønnere metoder til at generere den nødvendige energi, hvilket dermed kompenserer for CO2-udledningerne.

"De betaler lettere en 'premium' eller højere pris for ren energi," lød det ifølge mediet fra Bill Gates.

Dette sikrer, at efterspørgslen yderligere vil drive udviklingen og brugen af vedvarende energi.

Han opfordrer derfor miljøforkæmpere og regeringer til ikke at lægge yderligere pres på virksomhederne i forhold til dette emne.

Ingen garantier

Selvom Bill Gates maler et optimistisk billede, er der grund til at være skeptisk.

Ifølge en nylig undersøgelse fra det amerikanske energiministerium, vil AI snart være den mest almindelige arbejdsbyrde i amerikanske datacentre.

Selvom store hyperscalers har indgået mange langsigtede aftaler om vind- og solenergi, betyder det ifølge forskerne ikke nødvendigvis, at brugen af denne energi vil opveje væksten i CO2-udledningerne.

Aftalerne stemmer ikke altid overens med de lokale energikilders faktiske time-for-time energibehov.

Bill Gates' forsikringer til trods, er der ingen garantier for, at tech-sektorens voksende energiforbrug kan opvejes af grønne energikilder.

Spørgsmålet er derfor fortsat, om tech-giganternes investeringer i vedvarende energi vil være nok til at tackle den betydelige stigning i energiforbruget, eller om mere regulering og yderligere grønne initiativer er nødvendige.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S