It-kæmpen Atos får tilført 12,5 milliarder kroner og sikrer sin overlevelse: Har mistet tæt på hele sin værdi

Atos-aktien stiger 22 procent på nyheden i dagens handel - men dagens stigning kan ikke engang betegnes som et plaster på såret for Atos-investorerne, der har tabt stort set alt i løbet af de seneste fem år.

Artikel top billede

Den franske it-virksomhed Atos med 105.000 ansatte på verdensplan har sikret en investering på 1,675 milliarder euro – 12,5 milliarder kroner. Og det er mildest talt en tiltrængt kapitalindsprøjtning.

For de mange milliarder skal ikke bruges på hverken vækst, ekspansion eller udvidelse af produktporteføljen.

Pengene skal derimod hældes direkte ned i Atos’ milliarddyre gældshul, der ifølge Fortune, lyder på 3,65 milliarder euro – altså over 27 milliarder kroner. Og disse gældsposter forfalder i 2025, hvorfor Atos længe har befundet sig på kanten mod konkurs.

Mere konkret skal milliarderne bruges på at omstrukturere Atos’ gæld gennem en såkaldt ”lock-up-aftale” med en gruppe banker og obligationsejere, der tegner sig for mere end 50 procent af Atos’ kreditorer.

En ”lock-up-aftale” betyder, at ejerne i et selskab accepterer, at de i en periode ikke må sælge deres ejerandele i selskabet – også kaldet for lock-up perioden.

Aktien stiger 22 procent i dag – men er faldet 98 procent på fem år

Atos-aktien stiger 22 procent på nyheden i dagens handel og koster i skrivende stund 1,3 euro.

Dagens stigning kan dog ikke engang betegnes som et plaster på såret for Atos-aktien, der har tabt stort set al værdi, siden den kostede over 80 euro i 2020.

I forbindelse med den nye kapitalindsprøjtning siger Atos, at de også har sikret en midlertidig finansiering på 800 millioner euro, hvoraf 450 millioner euro allerede er tilgængelige, hvilket giver dem den nødvendige likviditet til at finansiere deres forretning, indtil den finansielle omstruktureringsplan er afsluttet.

Atos siger samtidig, at selskabet fortsætter som et uafhængigt selvstændigt selskab efter afslutningen af den finansielle omstrukturering.

"Bestyrelsen vil fortsat bestå af et flertal af uafhængige bestyrelsesmedlemmer, og visse kreditorer vil have ret til at foreslå udnævnelse af medlemmer og/eller observatører," skriver Atos i en pressemeddelelse.

Atos, der har haft fem CEO's på to et halvt år, forventer desuden, at en ny ledelse vil blive annonceret efter afslutningen af omstruktureringen, som forventes at finde sted i slutningen af 2024 eller i begyndelsen af 2025.

Hvad er der gået galt for Atos?

Atos blev grundlagt i 1997 ved en sammenlægning af flere it-leverandører og har gennemgået mange forandringer i årenes løb.

Selskabet har desuden foretaget en lang række opkøb gennem årene, heriblandt Siemens IT Solution and Services i 2011, den franske supercomputerleder Bull i 2014, Xerox ITO samme år og den amerikanske aktør Syntel i 2018.

Opkøbene og Atos' vækst fik selskabets markedsværdi til at toppe på 103 milliarder kroner i 2017, og i 2022 havde selskabet en omsætning på næsten 83 milliarder kroner.

Atos har været en af hovedsponsorerne ved det netop afsluttede EM i fodbold, hvor selskabets navn har fremgået på et væld af reklamesøjler under slutrunden i Tyskland. Det er bemærkelsesværdigt i en periode, hvor Atos befinder sig i den største krise, selskabet nogensinde har været i.

Siden markedsværdien toppede på 103 milliarder kroner i 2017, er den i dag faldet til små 3,2 milliarder kroner. Det skyldes en række fejltrin, herunder et mislykket opkøb af den amerikanske konkurrent DXC Technology i 2021.

Samme år mistede Atos mere end 7,5 milliarder kroner i markedsværdi, efter at virksomheden afslørede, at revisorer havde fundet regnskabsfejl i to af dens amerikanske enheder.

Desuden har de mange omrokeringer i Atos’ topledelse svækket investorernes tillid de seneste år.

Den største fejl må dog være, at Atos har været meget sent ude i forhold til at begynde omstillingen mod cloud, hvilket er medvirkende til, at de er endt i den suppedas, de nu plasker rundt i langt bag konkurrenterne.

Atos har cirka 70 medarbejdere i Danmark på hovedkvarteret i Albertslund uden for København.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S