Apples nye AI-satsning bliver måske alligevel tilgængelig for brugere i EU

Noget tyder på, at Mac-brugere i EU kan få adgang til Apple Intelligence, selvom det i første omgang forlød, at Apple havde opgivet at lancere tjenesten i Europa.

Artikel top billede

Apple-brugere i EU kan måske alligevel få adgang til Apples store kunstig intelligens-satsning, Apple Intelligence.

Tidligere på sommeren meddelte den amerikanske gigant ellers at Apple Intelligence, ikke ville blive lanceret i EU på grund af en potentiel konflikt med EU’s Digital Market Act.

Men selvom Apple Intelligence ikke kommer til hverken iPhone eller iPad, så er der ifølge tech-mediet 9to5mac flere ting, der peger på, at tjenesten muligvis vil blive lanceret til Mac i EU.

Ikke underlagt gatekeeper-krav

Ifølge mediet er MacOS ikke underlagt de såkaldte gatekeeper-krav i Digital Market Act som iOS og iPad, fordi Apple ikke har samme dominans på pc-markedet.

9to5mac hæfter sig i den forbindelse ved Apples udmelding i i forbindelse med udgivelsen af de seneste beta-udgiver af iOS og MacOS.

I beskrivelsen af beta-versionen af iOS 18.1 nævner Apple helt konkret, at Apple Intelligence ikke vil være tilgængelig i EU, men i beskrivelsen af beta-udgaven af det MacOS Sequoia fremgår det kun, at Apple Intelligence ikke er tilgængelig i Kina.

Apple Intelligence vil i første omgang kun være tilgængelig, hvis systemsproget er indstillet til engelsk og din Mac er udstyret med en processor fra Apples egen M-serie.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S