Kinesiske statshackere angriber russiske myndigheder

Nye bagdøre sporet hos russiske myndigheder og it-virksomheder. Ifølge Kaspersky er det noget overraskende kinesiske bagmænd.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

På det geopolitiske skakbræt fremhæves det oftere og oftere, at Kina og Rusland danner fælles front mod den vestlige verden. En form for arbejdsfællesskab, som er intensiveret siden Ruslands storinvasion af Ukraine.

Men i den digitale verden ser det ud til, at forholdet ikke er det bedste.

To statsstøttede hackerkolonier - APT31 og APT27 - har ifølge researchere hos Kaspersky udført en omfattende cyberkampagne for at installere bagdøre i russiske myndigheder samt it-virksomheder.

Kaspersky har døbt kampagnen “EastWind,” som kan synes som en anelse ironisk reference til det globale hackerangreb mod SolarWind, som ramte flere vestlige landes regeringer blandt andet Nationalbanken i Danmark.

Angrebet er sket gennem phishing mails med vedhæftede filer, som skabte en bagdør ind til organisationernes it-infrastruktur gennem Dropbox, skriver Bleepingcomputer.

På USAs lange sanktionsliste

Ifølge Bleepingcomputer er det dog ikke kun russiske myndigheder, der har været offer for denne form for cyberkampagne. Tilbage i maj gik det udover en amerikansk tænketank.

Den introducerede bagdør kan surfe rundt i filsystemet, udføre handlinger og støvsuge for data. Bagdøren kaldes ‘GrewApacha,’ som menes at være en velkendt metode brugt af den kinesiske gruppe Advanced Persistent Threat 31.

Det er det amerikanske Home of Treasury i samarbejde med britiske myndigheder, som står bag den attribution, som i marts i år tilføjede Wuhan Ziaoruizhi Science and Technology Company til deres efterhånden omfattende sanktionsliste. Myndighederne mener, at det er en stråmandsvirksomhed for statslige hackere.

Tidligere på måneden skulle den kinesiske ambassadør stå skoleret - for første gang i tre årtier - for den tyske indenrigsminister efter, at den tyske regering mener, at kinesiske hackere står bag flere angreb mod naboen mod syds infrastruktur.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS