Kinesiske statshackere angriber russiske myndigheder

Nye bagdøre sporet hos russiske myndigheder og it-virksomheder. Ifølge Kaspersky er det noget overraskende kinesiske bagmænd.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

På det geopolitiske skakbræt fremhæves det oftere og oftere, at Kina og Rusland danner fælles front mod den vestlige verden. En form for arbejdsfællesskab, som er intensiveret siden Ruslands storinvasion af Ukraine.

Men i den digitale verden ser det ud til, at forholdet ikke er det bedste.

To statsstøttede hackerkolonier - APT31 og APT27 - har ifølge researchere hos Kaspersky udført en omfattende cyberkampagne for at installere bagdøre i russiske myndigheder samt it-virksomheder.

Kaspersky har døbt kampagnen “EastWind,” som kan synes som en anelse ironisk reference til det globale hackerangreb mod SolarWind, som ramte flere vestlige landes regeringer blandt andet Nationalbanken i Danmark.

Angrebet er sket gennem phishing mails med vedhæftede filer, som skabte en bagdør ind til organisationernes it-infrastruktur gennem Dropbox, skriver Bleepingcomputer.

På USAs lange sanktionsliste

Ifølge Bleepingcomputer er det dog ikke kun russiske myndigheder, der har været offer for denne form for cyberkampagne. Tilbage i maj gik det udover en amerikansk tænketank.

Den introducerede bagdør kan surfe rundt i filsystemet, udføre handlinger og støvsuge for data. Bagdøren kaldes ‘GrewApacha,’ som menes at være en velkendt metode brugt af den kinesiske gruppe Advanced Persistent Threat 31.

Det er det amerikanske Home of Treasury i samarbejde med britiske myndigheder, som står bag den attribution, som i marts i år tilføjede Wuhan Ziaoruizhi Science and Technology Company til deres efterhånden omfattende sanktionsliste. Myndighederne mener, at det er en stråmandsvirksomhed for statslige hackere.

Tidligere på måneden skulle den kinesiske ambassadør stå skoleret - for første gang i tre årtier - for den tyske indenrigsminister efter, at den tyske regering mener, at kinesiske hackere står bag flere angreb mod naboen mod syds infrastruktur.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job