Kinesiske statshackere angriber russiske myndigheder

Nye bagdøre sporet hos russiske myndigheder og it-virksomheder. Ifølge Kaspersky er det noget overraskende kinesiske bagmænd.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

På det geopolitiske skakbræt fremhæves det oftere og oftere, at Kina og Rusland danner fælles front mod den vestlige verden. En form for arbejdsfællesskab, som er intensiveret siden Ruslands storinvasion af Ukraine.

Men i den digitale verden ser det ud til, at forholdet ikke er det bedste.

To statsstøttede hackerkolonier - APT31 og APT27 - har ifølge researchere hos Kaspersky udført en omfattende cyberkampagne for at installere bagdøre i russiske myndigheder samt it-virksomheder.

Kaspersky har døbt kampagnen “EastWind,” som kan synes som en anelse ironisk reference til det globale hackerangreb mod SolarWind, som ramte flere vestlige landes regeringer blandt andet Nationalbanken i Danmark.

Angrebet er sket gennem phishing mails med vedhæftede filer, som skabte en bagdør ind til organisationernes it-infrastruktur gennem Dropbox, skriver Bleepingcomputer.

På USAs lange sanktionsliste

Ifølge Bleepingcomputer er det dog ikke kun russiske myndigheder, der har været offer for denne form for cyberkampagne. Tilbage i maj gik det udover en amerikansk tænketank.

Den introducerede bagdør kan surfe rundt i filsystemet, udføre handlinger og støvsuge for data. Bagdøren kaldes ‘GrewApacha,’ som menes at være en velkendt metode brugt af den kinesiske gruppe Advanced Persistent Threat 31.

Det er det amerikanske Home of Treasury i samarbejde med britiske myndigheder, som står bag den attribution, som i marts i år tilføjede Wuhan Ziaoruizhi Science and Technology Company til deres efterhånden omfattende sanktionsliste. Myndighederne mener, at det er en stråmandsvirksomhed for statslige hackere.

Tidligere på måneden skulle den kinesiske ambassadør stå skoleret - for første gang i tre årtier - for den tyske indenrigsminister efter, at den tyske regering mener, at kinesiske hackere står bag flere angreb mod naboen mod syds infrastruktur.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS