Kinesiske statshackere angriber russiske myndigheder

Nye bagdøre sporet hos russiske myndigheder og it-virksomheder. Ifølge Kaspersky er det noget overraskende kinesiske bagmænd.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

På det geopolitiske skakbræt fremhæves det oftere og oftere, at Kina og Rusland danner fælles front mod den vestlige verden. En form for arbejdsfællesskab, som er intensiveret siden Ruslands storinvasion af Ukraine.

Men i den digitale verden ser det ud til, at forholdet ikke er det bedste.

To statsstøttede hackerkolonier - APT31 og APT27 - har ifølge researchere hos Kaspersky udført en omfattende cyberkampagne for at installere bagdøre i russiske myndigheder samt it-virksomheder.

Kaspersky har døbt kampagnen “EastWind,” som kan synes som en anelse ironisk reference til det globale hackerangreb mod SolarWind, som ramte flere vestlige landes regeringer blandt andet Nationalbanken i Danmark.

Angrebet er sket gennem phishing mails med vedhæftede filer, som skabte en bagdør ind til organisationernes it-infrastruktur gennem Dropbox, skriver Bleepingcomputer.

På USAs lange sanktionsliste

Ifølge Bleepingcomputer er det dog ikke kun russiske myndigheder, der har været offer for denne form for cyberkampagne. Tilbage i maj gik det udover en amerikansk tænketank.

Den introducerede bagdør kan surfe rundt i filsystemet, udføre handlinger og støvsuge for data. Bagdøren kaldes ‘GrewApacha,’ som menes at være en velkendt metode brugt af den kinesiske gruppe Advanced Persistent Threat 31.

Det er det amerikanske Home of Treasury i samarbejde med britiske myndigheder, som står bag den attribution, som i marts i år tilføjede Wuhan Ziaoruizhi Science and Technology Company til deres efterhånden omfattende sanktionsliste. Myndighederne mener, at det er en stråmandsvirksomhed for statslige hackere.

Tidligere på måneden skulle den kinesiske ambassadør stå skoleret - for første gang i tre årtier - for den tyske indenrigsminister efter, at den tyske regering mener, at kinesiske hackere står bag flere angreb mod naboen mod syds infrastruktur.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos