Vi hylder ideen om at splitte de store offentlige it-projekter op i flere dele

Klumme: Alt for mange offentlige it-projekter sprænger deres budgetter og tidsrammer. Nu vil finansminister Nicolai Wammen øge kontrollen. Blandt andet ved at dele store projekter op og fokusere mere deres reelle samfundsgevinst undervejs. I Dansk IT hilser vi de nye tiltag særdeles velkomne.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

I juni afholdt Folketingets It- og Digitaliseringsudvalg åbent samråd med digitaliseringsministeren og finansministeren om de initiativer, som regeringen vil iværksætte for at sikre bedre udbud af offentlige it-projekter.

Det er et emne, der har været genstand for mange undersøgelser, drøftelser, rapporter og anbefalinger gennem mange år – en klassiker om man vil.

Når Dansk IT alligevel hæfter sig ved samrådet, så skyldes det finansministerens udmelding om, at Finansministeriet nu arbejder på, at større it-projekter skal nedbrydes i mindre dele, og at det løbende skal vurderes, om projekterne skaber reel værdi for vores samfund.

Det er rigtigt set af finansministeren, at det handler om at være skarpe og tydelige omkring formålet med projektet: Hvilken værdi skal det levere, hvorfor, hvordan, hvornår og for hvem? Og hvordan skal gevinsten realiseres?

Gode og fornuftige principper. Men de er sådan set ikke nye.

Gevinstrealisering er – eller burde være – en integreret del af alle offentlige it-projekter. Det fremgår tydeligt af ”Vejledning til statens It-projektmodel”:

”Når statslige it-projekter gennemføres med fokus på de styrende gevinster, skal arbejdet med gevinstrealisering være integreret i projektet og påbegyndes så tidligt som muligt. Derfor starter arbejdet allerede i idéfasen med identifikation af projektets mulige gevinster.”

Men hvordan står det så til med gevinstrealiseringen? Ikke godt desværre.

Det beskrev Finansministeriet i efteråret 2023 i ”Budgetredegørelse for udgiftspolitisk styring af it-området”.

Her fremgår det at:

”... ministerierne samlet set har haft dels en utilstrækkelig opfølgning på gevinstrealiseringen, dels et utilstrækkeligt grundlag for at forvente de planlagte gevinster ved deres it-projekter. Konklusionerne er baseret på 44 it-projekter i 11 ministerier.”

Videre beskrives det i budgetredegørelsen, at:

”... der fortsat er udfordringer med at identificere og operationalisere gevinster, så de er velegnede til at styre projekterne efter. It-rådet har endvidere beskrevet, hvordan it-projekterne primært har fokus på at opnå succeskriterierne for den leverede it-løsning og derigennem indfri formålet, mens realisering af gevinsterne, særligt de økonomiske gevinster, opleves som sekundært.”

Derfor er der al mulig grund til at håbe, at finansministerens nye, banebrydende tiltag vil føre til bedre kontrol og mere fokus på værdiskabelsen.

Tydeligere mål, klart beskrevne gevinster og en målrettet gevinstrealisering er en forudsætning for at skære projekterne til og sænke risikoen for at gabe over mere end kompetencer og ressourcer faktisk rækker til.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S