Verdens største bilproducent ramt af hackerangreb: Sender skylden videre til tredjepart

Op mod 240 gigabyte bestående af følsomme data er blevet lækket, som følge af et hackerangreb rettet mod den japanske bilgigant Toyota. Virksomheden siger dog, at man ikke direkte er blevet ramt af noget angreb.

Artikel top billede

(Foto: Toyota)

Den japanske bilgigant Toyota er atter en gang blevet ramt af et større hackerangreb, hvor op mod 240 gigabyte bestående af følsomme data er blevet lækket, herunder kundeoplysninger, finansielle data og detaljer om virksomhedens netværk.

Men i modsætning til tidligere angreb, hvor Toyotas egne systemer har været direkte mål for cyberkriminelle, afviser virksomheden denne gang at være blevet hacket direkte.

I stedet peger Toyota på en unavngiven tredjepart som kilden til lækagen, hvilket rejser spørgsmål om, hvem der egentlig bærer ansvaret for sikkerheden.

Det skriver Bleeping Computer.

Ukendt tredjepart

Ifølge hackergruppen ZeroSevenGroup, som har påtaget sig ansvaret for angrebet, blev de følsomme data stjålet fra Toyotas faciliteter i USA.

Det afviser verdens største bilproducent dog. Her fastholder man, at det ikke er Toyotas egne systemer, der er blevet kompromitteret.

Toyota har tidligere bekræftet angrebet, men understreger altså, at angrebet er sket igennem en tredjepart. Selskabet har dog ikke givet oplysninger om, hvem denne trejdepart er, eller hvordan angrebet er sket.

Ikke første gang for Toyota

Hackerangreb er ikke et fremmedord for Toyota, der har været offer for flere af slagsen i de seneste år.

I 2023 blev det afsløret, at en fejlagtig cloud-konfiguration havde eksponeret bilernes placeringsdata for mere end 2,1 millioner kunder over en periode på næsten ti år.

Blot måneder før havde et Medusa-ransomwareangreb, der var rettet mod Toyota Financial Services, kompromitteret følsomme kundeoplysninger i både Europa og Afrika.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Banedanmark

Software Asset Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job