Morgen-briefing: DI Digital har fået topfolk i it-sektoren ind som nye bestyrelsesmedlemmer: Se de nye medlemmer / Cyberangreb mod OT-virksomheder er stigende / Compliance-hus skifter CEO / Ansatte i Googles datterselskab kræver en ende på militæropgaver

Morgen-briefing: DI Digital har fået topfolk i it-sektoren ind som nye bestyrelsesmedlemmer: Se de nye medlemmer / Cyberangreb mod OT-virksomheder er stigende / Compliance-hus skifter CEO / Ansatte i Googles datterselskab kræver en ende på militæropgaver

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til torsdagens morgenbriefing bragt af Kristoffer Ingemand.

I dag kan du læse et par navnenyheder, lidt om sikkerhed og andet.

God læselyst.

DI Digital har fået topfolk i it-sektoren ind som nye bestyrelsesmedlemmer: Se, hvem her

Den digitale gren af Dansk Industri DI Digital har fået nye medlemmer ind i bestyrelsen. Det oplyser erhvervsorganisationen på LinkedIn.

De nye medlemmer er:

Henrik Bodskov, CEO for Aeven.

Nikolaj Bramsen, CEO i Systematic.

Heidi Have, CEO for Dell Technologies i Danmark siden 2024.

Jan Simonsen, landechef for Salesforce i Danmark siden 2023.

Tina Esbech, CEO for Kyndryl Danmark siden 2023.

Du kan finde hele bestyrelsen her.

Cyberangreb mod OT-virksomheder er stigende

Antallet af cyberangreb mod OT-systemer er voksende.

Det er konklusionen i en rapport fra it-sikkerhedsfirmaet Fortinet.

73 procent af adspurgte virksomheder inden for OT har oplevet angreb mod både OT- og it-systemer. Det er en stigning fra 49 procent sidste år.

”Truslerne stiger, og fladerne hvor IT og OT mødes bliver større, hvilket fører til større cyberrisiko. traditionelle it-sikkerhedsværktøjer er ikke altid optimale for OT-sikkerhed og endnu værre, kan de på grund af regulative- og leverandørkrav ikke implementeres i OT-miljøer,” siger Christian Rutrecht, Cybersikkerhedsekspert hos Fortinet Danmark.

Compliance-hus skifter CEO

Compliance-huset Advisense skifter ud på CEO-posten.

Kristian Bentzer har valgt at stoppe på posten, og derfor overtager Christine Ehnström stillingen fra 1. november.

Ehnström er fundet internt og har haft titlen Head of Business Area Risk, Compliance and Finance.

"Vi er meget glade for at udnævne Christine Ehnström som ny administrerende direktør. Hun har mere end 25 års erfaring i den finansielle sektor, i ledende roller som COO, Head of Legal og interim CEO og med sine 6 år hos Advisense som Head of Business Area Risk, Compliance and Finance, medlem af koncernledelsen og koncernbestyrelsen har hun en indgående forståelse for vores forretning. Gennem hendes udnævnelse vil vi sikre en smidig overgang og kontinuerligt fokus på at nå Advisenses mål", siger Bo Magnusson, bestyrelsesformand for Advisense i en pressemeddelelse.

Ansatte i Googles datterselskab kræver en ende på militære kontrakter

Medarbejdere i Googles datterselskab Deepmind opfordrer virksomheden til at droppe alle militærkontrakter.

Det skriver Winbuzzer.

Omkring 200 ansatte har underskrevet et brev til ledelsen om at droppe opgaver for militæret.

AI-selskabet Deepmind blev opkøbt i 2014 af Google.

Læses lige nu

    Annonce

    Metroselskabet I/S

    Asset Information Manager and Data Steward

    Københavnsområdet

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Vallensbæk Kommune

    Digitaliseringskonsulent til Vallensbæk Kommune

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S