Et af verdens største it-sikkerhedsselskaber ramt af hackerangreb – hackere har haft adgang til kundedata

Et af verdens største it-sikkerhedsselskaber med mere end 13.000 medarbejdere er blevet ramt af hackerangreb. Uvedkommende er trængt igennem og har fået adgang til selskabets systemer.

Artikel top billede

(Foto: Fortinet/PR)

Det børsnoterede it-sikkerhedsselskab Fortinet har været udsat for et hackerangreb.

Mindst en hacker er trængt igennem selskabets sikkerhed og har opnået adgang til filer, der var gemt i et fildrev, som var leveret af en tredjeparts cloudleverandør. Disse filer har indeholdt data relateret til kunder.

Det bekræfter virksomheden i en udmelding til kunder og interessenter.

Selskabet skriver dog, at det er en lille andel af selskabets filer, som hackeren har haft adgang til.

”Et individ fik uautoriseret adgang til et begrænset antal filer gemt på Fortinets forekomst af et tredjeparts cloud-baseret delt fildrev, som omfattede begrænsede data relateret til et lille antal (mindre end 0,3 procent) af Fortinet-kunder,” skriver selskabet.

Fortinet meddeler dog, at der på nuværende tidspunkt ikke er nogen indikationer på, at hændelsen har resulteret i ondsindede aktiviteter mod nogen af selskabets kunder.

Selskabet skriver også, at drift, produkter og tjenester er ikke blevet påvirket, og at selskabet ”ikke identificeret nogen beviser for yderligere adgang til nogen anden Fortinet-ressource.”

”Hændelsen involverede ikke nogen datakryptering, udrulning af ransomware eller adgang til Fortinets virksomhedsnetværk,” skriver selskabet.

Fortinet har efter hændelsen igangsat en plan for at beskytte kunderne og vil den kommende tid kommunikere direkte med kunderne efter behov for at understøtte deres indsats for at mindske risiko.

Fortinet forventer ikke, at selskabet vil blive påvirket økonomisk.

”I betragtning af hændelsens begrænsede karakter har vi ikke oplevet, og tror ikke på nuværende tidspunkt, at hændelsen med rimelighed kan forventes at have en væsentlig indvirkning på vores økonomiske situation eller driftsresultater,” står der i meddelelsen.

Fortinets aktiekurs har også været relativt upåvirket af forløbet.

Da selskabet blev bekendt med angrebet, blev der straks iværksat en indsats for at undersøge omfanget og for at få lukket for den ubudne gæsts adgang. Dertil skulle Fortinet oplyse relevante myndigheder om angrebet.

En ekstern virksomhed blev hevet ind for at undersøge omfanget i samarbejde med Fortinets egne folk.

”Desuden har vi indført yderligere interne processer for at hjælpe med at forhindre en lignende hændelse i at gentage sig, herunder forbedret kontoovervågning og trusselsdetektionsforanstaltninger,” skriver selskabet.

Hackere har taget ansvar

Fortinets melding kommer efter, at en gruppe, som kalder sig "Fortibitch", som på hackerforums havde påstået at have stjålet 440 gigabyte filer fra Fortinet gennem selskabets Microsoft Sharepoint-server og truet med at lække det.

Det skriver flere medier heriblandt Bleeping Computer. Ifølge mediet har gruppen henvendt sig til Fortinet med krav om løsesum, hvilket ikke er blevet imødekommet.

Det fremgår hverken i Fortinets meddelelse eller hos diverse medier, hvordan den angribende aktør er trængt ind i systemet.

Du kan finde Fortinets meddelelse her.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Paychex Europe

Team Lead for Support

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S