Et af verdens største it-sikkerhedsselskaber ramt af hackerangreb – hackere har haft adgang til kundedata

Et af verdens største it-sikkerhedsselskaber med mere end 13.000 medarbejdere er blevet ramt af hackerangreb. Uvedkommende er trængt igennem og har fået adgang til selskabets systemer.

Artikel top billede

(Foto: Fortinet/PR)

Det børsnoterede it-sikkerhedsselskab Fortinet har været udsat for et hackerangreb.

Mindst en hacker er trængt igennem selskabets sikkerhed og har opnået adgang til filer, der var gemt i et fildrev, som var leveret af en tredjeparts cloudleverandør. Disse filer har indeholdt data relateret til kunder.

Det bekræfter virksomheden i en udmelding til kunder og interessenter.

Selskabet skriver dog, at det er en lille andel af selskabets filer, som hackeren har haft adgang til.

”Et individ fik uautoriseret adgang til et begrænset antal filer gemt på Fortinets forekomst af et tredjeparts cloud-baseret delt fildrev, som omfattede begrænsede data relateret til et lille antal (mindre end 0,3 procent) af Fortinet-kunder,” skriver selskabet.

Fortinet meddeler dog, at der på nuværende tidspunkt ikke er nogen indikationer på, at hændelsen har resulteret i ondsindede aktiviteter mod nogen af selskabets kunder.

Selskabet skriver også, at drift, produkter og tjenester er ikke blevet påvirket, og at selskabet ”ikke identificeret nogen beviser for yderligere adgang til nogen anden Fortinet-ressource.”

”Hændelsen involverede ikke nogen datakryptering, udrulning af ransomware eller adgang til Fortinets virksomhedsnetværk,” skriver selskabet.

Fortinet har efter hændelsen igangsat en plan for at beskytte kunderne og vil den kommende tid kommunikere direkte med kunderne efter behov for at understøtte deres indsats for at mindske risiko.

Fortinet forventer ikke, at selskabet vil blive påvirket økonomisk.

”I betragtning af hændelsens begrænsede karakter har vi ikke oplevet, og tror ikke på nuværende tidspunkt, at hændelsen med rimelighed kan forventes at have en væsentlig indvirkning på vores økonomiske situation eller driftsresultater,” står der i meddelelsen.

Fortinets aktiekurs har også været relativt upåvirket af forløbet.

Da selskabet blev bekendt med angrebet, blev der straks iværksat en indsats for at undersøge omfanget og for at få lukket for den ubudne gæsts adgang. Dertil skulle Fortinet oplyse relevante myndigheder om angrebet.

En ekstern virksomhed blev hevet ind for at undersøge omfanget i samarbejde med Fortinets egne folk.

”Desuden har vi indført yderligere interne processer for at hjælpe med at forhindre en lignende hændelse i at gentage sig, herunder forbedret kontoovervågning og trusselsdetektionsforanstaltninger,” skriver selskabet.

Hackere har taget ansvar

Fortinets melding kommer efter, at en gruppe, som kalder sig "Fortibitch", som på hackerforums havde påstået at have stjålet 440 gigabyte filer fra Fortinet gennem selskabets Microsoft Sharepoint-server og truet med at lække det.

Det skriver flere medier heriblandt Bleeping Computer. Ifølge mediet har gruppen henvendt sig til Fortinet med krav om løsesum, hvilket ikke er blevet imødekommet.

Det fremgår hverken i Fortinets meddelelse eller hos diverse medier, hvordan den angribende aktør er trængt ind i systemet.

Du kan finde Fortinets meddelelse her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S