Et af verdens største it-sikkerhedsselskaber ramt af hackerangreb – hackere har haft adgang til kundedata

Et af verdens største it-sikkerhedsselskaber med mere end 13.000 medarbejdere er blevet ramt af hackerangreb. Uvedkommende er trængt igennem og har fået adgang til selskabets systemer.

Artikel top billede

(Foto: Fortinet/PR)

Det børsnoterede it-sikkerhedsselskab Fortinet har været udsat for et hackerangreb.

Mindst en hacker er trængt igennem selskabets sikkerhed og har opnået adgang til filer, der var gemt i et fildrev, som var leveret af en tredjeparts cloudleverandør. Disse filer har indeholdt data relateret til kunder.

Det bekræfter virksomheden i en udmelding til kunder og interessenter.

Selskabet skriver dog, at det er en lille andel af selskabets filer, som hackeren har haft adgang til.

”Et individ fik uautoriseret adgang til et begrænset antal filer gemt på Fortinets forekomst af et tredjeparts cloud-baseret delt fildrev, som omfattede begrænsede data relateret til et lille antal (mindre end 0,3 procent) af Fortinet-kunder,” skriver selskabet.

Fortinet meddeler dog, at der på nuværende tidspunkt ikke er nogen indikationer på, at hændelsen har resulteret i ondsindede aktiviteter mod nogen af selskabets kunder.

Selskabet skriver også, at drift, produkter og tjenester er ikke blevet påvirket, og at selskabet ”ikke identificeret nogen beviser for yderligere adgang til nogen anden Fortinet-ressource.”

”Hændelsen involverede ikke nogen datakryptering, udrulning af ransomware eller adgang til Fortinets virksomhedsnetværk,” skriver selskabet.

Fortinet har efter hændelsen igangsat en plan for at beskytte kunderne og vil den kommende tid kommunikere direkte med kunderne efter behov for at understøtte deres indsats for at mindske risiko.

Fortinet forventer ikke, at selskabet vil blive påvirket økonomisk.

”I betragtning af hændelsens begrænsede karakter har vi ikke oplevet, og tror ikke på nuværende tidspunkt, at hændelsen med rimelighed kan forventes at have en væsentlig indvirkning på vores økonomiske situation eller driftsresultater,” står der i meddelelsen.

Fortinets aktiekurs har også været relativt upåvirket af forløbet.

Da selskabet blev bekendt med angrebet, blev der straks iværksat en indsats for at undersøge omfanget og for at få lukket for den ubudne gæsts adgang. Dertil skulle Fortinet oplyse relevante myndigheder om angrebet.

En ekstern virksomhed blev hevet ind for at undersøge omfanget i samarbejde med Fortinets egne folk.

”Desuden har vi indført yderligere interne processer for at hjælpe med at forhindre en lignende hændelse i at gentage sig, herunder forbedret kontoovervågning og trusselsdetektionsforanstaltninger,” skriver selskabet.

Hackere har taget ansvar

Fortinets melding kommer efter, at en gruppe, som kalder sig "Fortibitch", som på hackerforums havde påstået at have stjålet 440 gigabyte filer fra Fortinet gennem selskabets Microsoft Sharepoint-server og truet med at lække det.

Det skriver flere medier heriblandt Bleeping Computer. Ifølge mediet har gruppen henvendt sig til Fortinet med krav om løsesum, hvilket ikke er blevet imødekommet.

Det fremgår hverken i Fortinets meddelelse eller hos diverse medier, hvordan den angribende aktør er trængt ind i systemet.

Du kan finde Fortinets meddelelse her.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune