De fem livsfaser for Commodore 64

”Too Much Fun” hedder Jesper Juuls nye bog om den legendariske hjemmecomputer Commodore 64, der satte gang i både programmører og gamere i 1980’erne.

Artikel top billede

For en generation eller to var det lidt af en revolution, da computeren rykkede ind i hjemmet i 1980’erne med adgang til både at programmere, skrive tekst – og selvfølgelig spille computerspil.

Commodore 64 – eller bare C64 – var i en årrække ubetinget den dominerende på markedet, men den var alt for sjov som spillemaskine til at blive taget alvorligt som en seriøs spiller, når det handlede om tekstbehandling og programmering.

Det er i hvert fald konklusionen fra forfatter og computerspil-ekspert Jesper Juul. En konklusion, der også har givet navn til hans nye bog ”Too Much Fun” – med undertitlen The Five Lives of the Commodore 64 Computer.

Her understreger han, at C64 i høj grad blev brugt til f.eks. programmering og tekstbehandling, men at man dengang i nogle kredse var nødt til at købe en dyrere computer, hvis man skulle tage sit computerarbejde seriøst.

Jesper Juul beskriver i Too Much Fun, hvordan C64 var hans første computer, og at han både lærte at programmere BASIC, spillede et utal af spil og programmerede sine egne spil. Men også hvordan han om natten sad og ’crackede’ spil ved at fjerne kopibeskyttelsen – og hvordan han senere skabte demoer ved hjælp af maskinkode.

Hans kærlighed til computeren, der også blev kaldt for ´brødkassen´ på grund af sin fysiske udformning, skinner igennem på tværs af bogen, når han gennemgår en computer, der ændrede sig, men stadig forblev den samme i de 12 år fra 1982 til 1994, hvor den blev produceret.

Som det også fremgår af undertitlen, beskriver Jesper Juul fem faser, som C64 i hans optik er gennemgået.

Det går fra det første liv som en computer, der var klar til business med sine 64 KB RAM, BASIC og tekstbehandling, over det andet liv som en spillemaskine og til demo-scenen, hvor folk brugte C64 til at skabe nye grafiske kunstværker.

I sit fjerde liv er C64 blevet en aldrende computer, der får et nyt grafisk interface og kæmper for at konkurrere med nye Macintosh-, Amiga- og Atari ST-computere.

Og endelig et femte liv som en tryg retromaskine fra fortiden, der kan bruges til hobbyprojekter og som i dag stadig ikke føles gammeldags, men har sin helt egen personlighed.

Fordi Jesper Juul tager læseren igennem de mange faser af C64’s liv, er der i bogen uden tvivl noget for enhver, der har taget brødkassen til sig gennem de første 42 år.

At Jesper Juul ved, hvad han skriver om, kan blandt andet understreges af, at han har en Ph.d. i computerspil fra IT-Universitetet i København.

Til daglig underviser han bl.a. i design på Det Kongelige Akademi og forsker i computerspil.

Han har tidligere udgivet en stribe artikler og bøger om computerspil som ”Half-real” og ”Hand-made Pixels”, der ligesom den nyeste bog er udkommet på MIT Press – Massachusetts Institute of Technologys eget forlag.

Too Much Fun udkommer 10. december, men kan forudbestilles alle de steder, hvor du plejer at købe dine bøger. Der er endnu ingen planer om en dansk oversættelse.

Titel: Too Much Fun – The Five Lives of the Commodore 64 Computer

Forfatter: Jesper Juul

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S