De fem livsfaser for Commodore 64

”Too Much Fun” hedder Jesper Juuls nye bog om den legendariske hjemmecomputer Commodore 64, der satte gang i både programmører og gamere i 1980’erne.

Artikel top billede

For en generation eller to var det lidt af en revolution, da computeren rykkede ind i hjemmet i 1980’erne med adgang til både at programmere, skrive tekst – og selvfølgelig spille computerspil.

Commodore 64 – eller bare C64 – var i en årrække ubetinget den dominerende på markedet, men den var alt for sjov som spillemaskine til at blive taget alvorligt som en seriøs spiller, når det handlede om tekstbehandling og programmering.

Det er i hvert fald konklusionen fra forfatter og computerspil-ekspert Jesper Juul. En konklusion, der også har givet navn til hans nye bog ”Too Much Fun” – med undertitlen The Five Lives of the Commodore 64 Computer.

Her understreger han, at C64 i høj grad blev brugt til f.eks. programmering og tekstbehandling, men at man dengang i nogle kredse var nødt til at købe en dyrere computer, hvis man skulle tage sit computerarbejde seriøst.

Jesper Juul beskriver i Too Much Fun, hvordan C64 var hans første computer, og at han både lærte at programmere BASIC, spillede et utal af spil og programmerede sine egne spil. Men også hvordan han om natten sad og ’crackede’ spil ved at fjerne kopibeskyttelsen – og hvordan han senere skabte demoer ved hjælp af maskinkode.

Hans kærlighed til computeren, der også blev kaldt for ´brødkassen´ på grund af sin fysiske udformning, skinner igennem på tværs af bogen, når han gennemgår en computer, der ændrede sig, men stadig forblev den samme i de 12 år fra 1982 til 1994, hvor den blev produceret.

Som det også fremgår af undertitlen, beskriver Jesper Juul fem faser, som C64 i hans optik er gennemgået.

Det går fra det første liv som en computer, der var klar til business med sine 64 KB RAM, BASIC og tekstbehandling, over det andet liv som en spillemaskine og til demo-scenen, hvor folk brugte C64 til at skabe nye grafiske kunstværker.

I sit fjerde liv er C64 blevet en aldrende computer, der får et nyt grafisk interface og kæmper for at konkurrere med nye Macintosh-, Amiga- og Atari ST-computere.

Og endelig et femte liv som en tryg retromaskine fra fortiden, der kan bruges til hobbyprojekter og som i dag stadig ikke føles gammeldags, men har sin helt egen personlighed.

Fordi Jesper Juul tager læseren igennem de mange faser af C64’s liv, er der i bogen uden tvivl noget for enhver, der har taget brødkassen til sig gennem de første 42 år.

At Jesper Juul ved, hvad han skriver om, kan blandt andet understreges af, at han har en Ph.d. i computerspil fra IT-Universitetet i København.

Til daglig underviser han bl.a. i design på Det Kongelige Akademi og forsker i computerspil.

Han har tidligere udgivet en stribe artikler og bøger om computerspil som ”Half-real” og ”Hand-made Pixels”, der ligesom den nyeste bog er udkommet på MIT Press – Massachusetts Institute of Technologys eget forlag.

Too Much Fun udkommer 10. december, men kan forudbestilles alle de steder, hvor du plejer at købe dine bøger. Der er endnu ingen planer om en dansk oversættelse.

Titel: Too Much Fun – The Five Lives of the Commodore 64 Computer

Forfatter: Jesper Juul

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil