Morgen-briefing: IT-Universitetet udpeger ny prorektor / ChatGPT har slettet vigtige data i retssag / Telenors danske holdingselskab skifter ud i bestyrelsen / Microsoft fyrer 200 LinkedIn-ansatte

IT-Universitetet udpeger ny prorektor. ChatGPT har slettet vigtige data i retssag. Telenors danske holdingselskab skifter ud i bestyrelsen. Microsoft fyrer 200 LinkedIn-ansatte.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til mandagens morgen-briefing fra Computerworld, som i dag er sammensat af Anders Bruun.

Efter at have skimmet, hvad der foregår i it-branchen denne mørke mandag morgen i november, kan jeg præsentere jer for følgende nyheder:

IT-Universitetet udpeger ny prorektor

IT-Universitetet i København (ITU) har udvalgt sin nye prorektor.

Det bliver den 49-årige professor og institutleder på Datalogisk Institut, Københavns Universitet (KU), Jakob Grue Simonsen.

Han tiltræder stillingen den 1. januar 2025 og skal fremover være med til at tegne IT-Universitetet.

Det skriver ITU i en meddelelse på sin hjemmeside.

På KU har Jakob Grue Simonsen stået i spidsen for et institut med en kraftig vækst i forskningsmidler. Han lægger ifølge ITU i sin ledelsesstil vægt på inklusion, dialog og motivation.

En igangværende omlægning af de videnskabelige institutter og oprettelsen af nye fagfællesskaber vil præge dagsorden i 2025 for den nye leder.

”Jeg går ind til arbejdet med stor ydmyghed over for de fagligheder og de forskellige synspunkter, der er på ITU. Hvis organisationen skal forblive i verdensklasse, skal den være det både i forskning og i trivsel. Jeg vil være med til at sikre et ITU, hvor samarbejde på tværs af fagligheder er i højsædet, og hvor folk er glade for at arbejde,” siger Jakob Grue Simonsen i meddelelsen.

ChatGPT har slettet vigtige data i retssag

I en retssag mellem mediet The New York Times og techfirmaet bag ChatGPT, OpenAI, hævder The New York Times’ advokater nu, at OpenAI ved en fejl har slettet data, der kunne indgået som beviser i en verserende retssag mellem de to selskaber.

Det skriver The Register.

The New York Times sagsøgte sidst i 2023 Microsoft og OpenAI for at have kopieret avisens indhold ulovligt.

Det ville være et brud på ophavsretten i forbindelse med træningen af tech-selskabernes store sprogmodeller (LLM'er).

”OpenAI har forsynet sagsøgerne med to dedikerede virtuelle maskiner med forbedrede computerressourcer til at udføre deres søgninger, og sagsøgerne har brugt yderligere 150 arbejdstimer (og endnu flere computertimer) siden 1. november på at søge i OpenAIs træningsdata," sagde advokaterne Ian Crosby og Steven Lieberman i brevet.

Telenors danske holdingselskab skifter ud i bestyrelsen

I det norske teleselskab Telenors danske afdeling udtræder Cedric Sam Kamtsan af bestyrelsen. Inger Gløersen Folkeson overtager pladsen som medlem af bestyrelsen for Telenor Danmark Holding A/S.

Inger Gløersen Folkeson er netop tiltrådt som senior vice president for marked og kunder i Telenor i Norge.

Hun kommer dertil fra en stilling som CFO i Saga Robotics, som er et robotfirma inden for landbrug.

Inden det har hun haft chefstillinger i andre teknologivirksomheder.

Hun har også tidligere arbejdet i chefstillinger på topniveau i Telenor i Norge.

Microsoft fyrer 200 LinkedIn-ansatte

LinkedIn har afskediget omkring 200 medarbejdere i løbet af de seneste to uger, skriver mediet The Information.

Nedskæringerne er sket i ingeniør- og kundesupportafdelingerne.

Det sociale netværk for professionelle, som ejes af Microsoft, har dermed skåret omkring 1 procent af sin arbejdsstyrke i sin seneste runde af fyringer, skrev mediet med henvisning til en LinkedIn-talsmand.

LinkedIn trimmede sin organisation med omkring 2.000 stillinger i 2023, da det sociale netværk flyttede for at reducere omkostningerne.

Nedskæringerne skete i lyset af en sløvere omsætning og et trægt annoncesalg. Fyringerne kom også midt i en bredere runde af nedskæringer i teknologisektoren.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job