IBM lægger pc-salg og problemer bag sig

Efter et skuffende regnskab og fyringsvarsel i første kvartal er IBM nu tilbage på banen med et solidt overskud i andet kvartal. Pc-divisionen er nu helt afhændet til kinesiske Lenovo, og 8.000 ansatte har allerede forladt firmaet efter forsommerens store fyringsrunde.

IBM er tilbage på ret kurs, efter årets første kvartal bød på et uventet dårligt resultat, der resulterede i en større fyringsrunde.

I alt omsatte IBM i andet kvartal for 138 milliarder kroner, og topchef Sam Palmisano er ikke sen til at konkludere, at IBM er tilbage i form.

Den udmelding kommer efter et begivenhedsrigt kvartal.

IBM gennemførte salget af pc-forretningen til kinesiske Lenovo for mere end 11 milliarder kroner. Samtidig modtog selskabet knap fem milliarder kroner fra Microsoft i et monopolforlig, mens der omvendt blev brugt over 10 milliarder kroner på en større fyringsrunde.

Overskud stiger

Netop den fyringsrunde, der kom efter det dårlige resultat i første kvartal, blev større end ventet.

I april sagde IBM, at selskabet ville fyre 13.000 ansatte, men det endte med at skære 14.600 stillinger, hovedsagelig i Europa. 8.000 af de fyrede har allerede forladt firmaet.

I Danmark har IBM tidligere afvist, at fyringsrunden har ramt særligt hårdt, og et rygte om 150 job-nedlæggelser er blevet afvist. Med 7.000 ansatte er IBM Danmarks største it-arbejdsplads.

Fraregnet alle de ekstraordinære indtægter og udgifter fik IBM på globalt plan i andet kvartal et overskud på over 11 milliarder kroner, en stigning på fire procent i forhold til samme kvartal året før.

Ifølge IBM skyldes fremgangen et andet kvartal et stærkere salg af både hardware og software.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere