Microsoft opdaterer din computer: Hackere har udnyttet to sårbarheder

Microsoft advarer om to huller i selskabets software, der aktivt udnyttes af hackere. Læs om sårbarhederne her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft har samlet til bunke og præsenterer i dag den månedlige opgørelse over nye sårbarheder i techgigantens produkter.

Mens januar bød på en kaskade af sikkerhedsbrister, som man skulle opdatere for at få bugt med, så er februar mindre afdæmpet, hvad angår antal.

Februar byder på 63 sårbarheder, mens januar bød på hele 165.

Ud af de 63 sårbarheder er to allerede bliver udnyttet af hackere, oplyser Microsoft.

CVE-2025-21418, der har en såkaldt CVSS-score på 7,8.

Sårbarheden findes i Windows Ancillarty Function Driver for Winsock. Hvis man udnytter bristen, så er det muligt at opnå system-rettighed.

Den anden allerede udnyttede kattelem på Windows-maskiner er CVE-2025-21391, der vurderes til at have score på 7,1 på den anerkendte CVSS-sårbarhedsskala.

Her kan hackere, hvis de allerede er kommet ind i systemet, nemt slette filer, som vil bremse computerprogrammet, så det crasher.

Februars højdespringer

Man skal tage CVSS-vurderinger med et gran salt. Det er ikke en udtømmende eller fyldestgørende måde at vurdere sårbarhedernes reelle alvorlighed. Scoren afspejler ikke risici.

Men det er den mest anerkendte metode, som vurderer alvoren ved en specifik sårbarhed kvalitativt.

Februars højdespringer rammer ni ud af 10 på skalaen.

Her kan banditter få fat adgang til at hoppe fra en klynge til en anden indenfor samme netværk. Men angriberne skal først have adgang til selve netværket, som altså ofte vil kræve en større indsats for hackerne.

"En angriber kan udnytte denne sårbarhed ved at sende en specielt udformet HTTPS-anmodning til den målrettede hovedknude eller Linux-beregningsknude, der giver dem mulighed for at udføre RCE på andre klynger eller knudepunkter, der er forbundet til den målrettede hovedknude," advarer Microsoft.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos