Microsoft opdaterer din computer: Hackere har udnyttet to sårbarheder

Microsoft advarer om to huller i selskabets software, der aktivt udnyttes af hackere. Læs om sårbarhederne her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft har samlet til bunke og præsenterer i dag den månedlige opgørelse over nye sårbarheder i techgigantens produkter.

Mens januar bød på en kaskade af sikkerhedsbrister, som man skulle opdatere for at få bugt med, så er februar mindre afdæmpet, hvad angår antal.

Februar byder på 63 sårbarheder, mens januar bød på hele 165.

Ud af de 63 sårbarheder er to allerede bliver udnyttet af hackere, oplyser Microsoft.

CVE-2025-21418, der har en såkaldt CVSS-score på 7,8.

Sårbarheden findes i Windows Ancillarty Function Driver for Winsock. Hvis man udnytter bristen, så er det muligt at opnå system-rettighed.

Den anden allerede udnyttede kattelem på Windows-maskiner er CVE-2025-21391, der vurderes til at have score på 7,1 på den anerkendte CVSS-sårbarhedsskala.

Her kan hackere, hvis de allerede er kommet ind i systemet, nemt slette filer, som vil bremse computerprogrammet, så det crasher.

Februars højdespringer

Man skal tage CVSS-vurderinger med et gran salt. Det er ikke en udtømmende eller fyldestgørende måde at vurdere sårbarhedernes reelle alvorlighed. Scoren afspejler ikke risici.

Men det er den mest anerkendte metode, som vurderer alvoren ved en specifik sårbarhed kvalitativt.

Februars højdespringer rammer ni ud af 10 på skalaen.

Her kan banditter få fat adgang til at hoppe fra en klynge til en anden indenfor samme netværk. Men angriberne skal først have adgang til selve netværket, som altså ofte vil kræve en større indsats for hackerne.

"En angriber kan udnytte denne sårbarhed ved at sende en specielt udformet HTTPS-anmodning til den målrettede hovedknude eller Linux-beregningsknude, der giver dem mulighed for at udføre RCE på andre klynger eller knudepunkter, der er forbundet til den målrettede hovedknude," advarer Microsoft.

Annonceindlæg fra itm8

Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job