Google inddrager Månen i kamp mod MSN

Google flytter nu kampen om reklamemilliarder ud i rummet. Søgemaskinefirmaet har lanceret en særlig måne-udgave af kort- og satellit-tjenesten Google Earth. Google kæmper mod især Microsoft om at få fat i korthungrende internetbrugere.

For at markere årsdagen for den første bemandede månelanding har søgemaskinen Google skabt en særlig version af tjenesten Google Earth.

Denne gang med et billede af Månen, hvor brugeren kan zoome ind på detaljer omkring de steder, hvor de amerikanske Apollo-astronauter landede i 1960'erne og 1970'erne.

Tjenesten er måske knapt så brugbar for folk uden adgang til kraftige raketter, men markeringen af månelandingerne er også et signal om, at Google ikke har tænkt sig at kaste håndklædet i ringen, fordi Microsoft blander sig.

Google lancerede Google Earth som en korttjeneste med satellitfotos i slutningen af juni.

Siden har Microsoft annonceret, at selskabet vil lancere en lignende tjeneste på MSN til efteråret, kaldet MSN Virtual Earth.

Microsoft har tidligere brugt satellitfotos og luftfotos til at markedsføre sin SQL-serversoftware med et billede af Jorden, hvor man kunne zoome ind på enkelte bygninger i USA.

Nu har Microsoft indgået en aftale med den kommercielle satellittjeneste Orbimage om at levere billeddata til MSN-portalen. En ny satellit skal fra 2007 give endnu bedre billeder med en opløsning på under en meter. Det skriver Information Week.

For Microsoft er udfordringen mod Google en kamp om at få del i de reklamemilliarder, som online-annonceringen omsætter for. Google sidder i dag på en stor del af den kage, som søgemaskinerne får del af.

Google vil blandt andet bruge sin Google Earth-tjeneste som udvidelse af Google Local, som er Googles svar på de gule sider.

Relevante link

Google Moon

Microsofts Terraserver

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job