Apple er på vej med ny hundedyr premium-telefon: Kan blive lanceret til næste år

Allerede til næste år kan Apple være klar med en ny dyr premium-telefon, som dog vil mangle en velkendt funktioner, lyder det fra en analytiker

Artikel top billede

Allerede i 2026 eller 2027 kan Apple være klar med en helt ny iPhone i premium-klassen.

Det vurderer analytikeren Ming-Chi Kuo, der følger Apples forsyningskæder tæt.

Den nye telefon vil ifølge analytikeren være foldbar og få et prisskilt på mindst 2.000 dollars, men han udelukker ikke, at prisen kan overstige 2.500 dollars.

En pris på 2.000 dollars vil svare til en dansk pris på omkring 14.000 kroner. I praksis vil en pris på 2.000 dollars, hvis vi følger Apples normale prissætning, dog sandsynligvis betyde et dansk prisskilt, der nærmer sig 20.000 kroner.

Ming-Chi Kuo vurderer, at telefonen i udfoldet tilstand vil få en indre skærm på 7,8 tommer og en ydre skærm på 5,5 tommer.

Telefonen vil ifølge analytikeren gøre brug af en ramme i titanium og have en tykkelse på mellem 9 og 9,5 millimeter, når den er foldet.

Dropper Face-ID

Designet af den nye telefon vil dog ikke tillade Face ID, og derfor vil Apple ifølge analytikeren anvende sin fingeraftrykssensor Touch ID, som vil blive placeret i en knap på siden af telefonen.

Efter planen vil telefonen ifølge Ming-Chi Kuo gå i masseproduktion i fjerde kvartal af 2026, hvilket peger på en lanceringsdato i slutningen af 2026 eller begyndelsen af 2027.

Foldbare telefoner er dog langt fra et nyt dyr på den digitale savanne. Flere konkurrerende producenter har i årevis produceret foldbare telefoner med varierende grader af succes.

Du kan læse Computerworlds anmeldelse af Samsungs foldbare Galaxy Flip-telefon her:

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Allerød Kommune

Digitaliseringschef

Københavnsområdet

Djurslands Bank

IT-udvikler

Midtjylland

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job