Inden Trumps told rammer: Apple har fløjet 600 tons iPhones til USA med flåde af haste-chartrede fragtfly - og flere er på vej

Apple har lejet store fragtfly, der skal hasteflyve 600 tons iPhones til USA fra Indien for at omgå Trumps måske kommende straftold.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Apple er i gang med at hasteflyve 600 tons splinternye iPhones fra selskabets lagre i Indien og til USA.

Det sker i bestræbelserne på at omgå den straftold, som Donald Trump truer med at påføre verdens lande, som ønsker at sende deres varer til USA.

Straftolden - som ingen ved hvor reelt vil ende - kommer ikke mindst til at ramme Apple, der i dag får produceret iPhone i især Kina og Indien.

Ifølge Reuters får det nu selskabet til stort set at tømme sine lagre ved de store produktions-linier i Indien og i chartrede fly transportere hele molevitten til USA.

De 600 tons iPhones er blevet udskibet fra lufthavnen i Chennai i Tamil Nadu i det sydlige Indien. Indtil videre er seks fragtfly blevet fyldt med hver omkring 100 tons telefoner.

De er fløjet til henholdsvis Los Angeles, Chicago, New York og San Fransisco, skriver Reuters.

Hastværket understreges af, at Apple ifølge Reuters har fået de lokale myndigheder til at reducere den sædvanlige sagsbehandlingstid betydeligt.

Det har betydet, at de indiske myndigheder nu med den såkaldte ‘green corridor’-ordning clearer udskibningen af de mange iPhones på blot seks timer. Normalt vil den proces tage omkring 30 timer.

Her skal de mange nye iPhones istedet opbevares på de amerikanske lagre, hvorfra de ikke vil blive brandbeskattet.

I alt drejer det sig om omkring halvanden million iPhones, skriver Reuters.

Apple har ifølge mediet skruet op for sin produktion i Indien i et forsøg på at få opbygget sit lager i USA, inden straftolden rammer.

Donald Trumps straftold ligger lige nu på 125 procent på varer fra Kina, hvor Apple får produceret de fleste af sine iPhones, og på 26 procent på varer fra Indien.

Donald Trump har dog - nærmest vanen tro - i sidste øjeblik sat tolden på pause i 90 dage.

Apple producerer omkring 220 millioner iPhones om året. Hver femte iPhone i USA er produceret i Indien, mens resten er produceret i Kina.

Apples hovedfabrikant er i begge lande kinesiske Foxconn.

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS