Trumps told-fritagelse af hardware-produkter er kun midlertidig: Ny toldpakke er på vej

USA’s præsident undtager computere, telefoner og chips fra Amerikas gengældelsestold. Det er dog kun for en stund.

Artikel top billede

USA’s præsident, Donald Trump, har besluttet at undtage elektroniske produkter som computere, telefoner og chips fra de nylige toldsatser, som USA har indført mod det meste af verden.

Det oplyser USA’s told- og grænsemyndigheder.

Meldingen kommer oven på en periode, hvor USA og Kina skiftevis har hævet toldsatserne mellem de to lande.

Således har USA nu en told på kinesiske varer på 145 procent, mens Kina som modsvar har sat en told på amerikanske varer på 125 procent.

Nu får teknologiske produkter dog en pause, men det bliver dog ikke permanent.

Undtagelsen gælder blot en til to måneder.

USA’s handelsminister Howard Lutnick udtalte søndag, at Trump-administrationens beslutning kun er midlertidig.

"Alle de produkter vil blive omfattet af halvlederkategorien og vil få en særlig type told for at sikre, at de bliver hjemtaget til USA. Vi har brug for halvledere, vi har brug for chips, vi har brug for fladskærme — vi har brug for, at disse ting bliver produceret i Amerika. Vi kan ikke være afhængige af Sydøstasien for alt det, vi bruger," sagde Lutnick i et interview med ABC News.

De elektroniske produkter vil således blive en del af en separat toldpakke med fokus på halvledere. Denne forventes dog at blive lavere end de 145 procent.

Ministeren fortsætter:

"Så det, [præsident Donald Trump] gør, er, at han siger, at de er undtaget fra de gensidige toldsatser, men de er inkluderet i halvleder-tolden, som formentlig kommer inden for en måned eller to. Så det er lige på trapperne."

Faktisk vil der allerede mandag komme nyheder om en ny told på halvledere og andre elektroniske produkter, skriver Reuters.
Det kinesiske handelsministerium appellerer til, at USA "fuldstændig dropper" tolden.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S