Carlsberg glad for dansk open source-øl

Historien om dansk open source-øl skabt af en gruppe studerende på IT-Universitetet i København har de seneste uger rejst verden rundt. Selv Carlsberg kalder nu ideen herlig, selvom de studerende bruger navnet "Vores øl".

En gruppe studerende på IT-Universitetet i København står bag, hvad de kalder for verdens første open source-øl.

Øllen er brygget ud fra en opskrift, som er frigivet under licensen Creative Commons - deraf navnet open source-øl.

Licensen betyder, at andre ikke må ændre opskriften og bruge den uden også at offentliggøre den nye opskrift.

De studerende bryggede og drak allerede version 1.0 for noget tid siden, men efter en artikel i det amerikanske it-magasin Wired har historien om den danske øl nu taget fart.

Den britiske tv- og radiostation BBC bragte et indslag i sidste uge, og det har siden fået historien til at brede sig til de internationale medier.

Navnet på øllen er Vores øl - det samme slogan, som Carlsberg bruger.

Alligevel kalder det danske øl-bryggeri ideen for herlig og i god tradition med, at brygningen af god øl skal fremmes.

- I mange år havde bryggerier over hele verden problemer med at lave ordentligt gær til ølbrygning. Da det så i 1883 lykkedes brygger Jacobsen at lave saccharomyces carlsbergensis, så delte han gratis gæret ud til bryggerier i hele verden, så alle kunne få gavn af den, siger pressechef Jens Peter Skaarup til Ritzau.

Carlsberg ville dog have set knap så mildt på navnet, hvis det var blevet brugt kommercielt.

Ideen til øllen fik de studerende på en workshop om intellektuel ejendomsret.

De var inspireret af Richard Stallman, stifteren af open source-projektet GNU. Han brugte øl til at forklare konceptet bag open source og begrebet fri software.

- Fri software er et spørgsmål om frihed, ikke pris. For at forstå konceptet skal du tænke på fri som i ytringsfrihed, ikke som i gratis øl (free beer, red.), sagde han.

Selv om citatet mister en del ved oversættelse til dansk, understreger det, at open source ikke nødvendigvis behøver være gratis.

Den danske open source-øl er speciel, fordi den efter indflydelse fra kunstnergruppen Superflex indeholder rigelige mængder af de opkvikkende guaranabønner.

Øllen er en mellemstærk øl med en virkning svarende til en alkoholprocent på seks og en dyb rødgylden farve.

Relevante link

Open source-projektet Vores øl

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S