EU vil give europæiske virksomheder forrang i offentlige it-udbud: Skal styrke europæiske firmaer over for USA

EU-kommissær vil have nye regler, som kan give europæiske virksomheder en fordel i kampen om offentlige it-udbud i EU.

Artikel top billede

(Foto: Francois Genon)

Europa-Kommissionen fremlagde onsdag en plan for at styrke det europæiske hjemmemarked og gøre EU mere konkurrencedygtigt mod USA og Kina.

En af måderne, hvorpå det skal ske, er ved, at Europa i højere grad skal købe europæisk. Det gælder også, når det kommer til at købe teknologi.

Det er budskabet fra Stéphane Séjourné, som er EU-kommissær for industri, små og mellemstore virksomheder og det indre marked.

Han foreslår nu markante ændringer i reglerne for offentlige udbud i unionen.

Baggrunden er den stigende geopolitiske spænding, der blandt andet har udmøntet sig i Donald Trumps aggressive handelspolitik, told og trusler mod europæiske sikkerhedsalliancer.

Samtidig vokser bekymringerne over, hvor afhængig Europa er blevet af amerikanske tech-leverandører.

Køb europæisk

Kommissionen har netop fremlagt et udspil, der skal harmonisere det indre marked og sikre bedre vilkår for europæiske virksomheder, og det sker med et klart politisk sigte.

Udspillet er en ”Buy European Act,” siger Stéphane Séjourné til Financial Times.

Her foreslår Stéphane Séjourné, der er tidligere fransk udenrigsminister og en tæt allieret af Emmanuel Macron, at EU-landene fremover skal kunne udelukke udenlandske virksomheder fra at byde på offentlige kontrakter, hvis det skønnes nødvendigt for at beskytte strategisk vigtige sektorer.

Det vil være et markant opgør med EU's hidtidige tilgang til åbne og internationalt regulerede udbud.

Hvad er en europæisk virksomhed egentlig?

Mens udspillet lægger op til at styrke europæiske leverandørers position, er det endnu uklart, hvordan EU præcist vil definere, hvad en "europæisk virksomhed" er.

Er det nok at være registreret i et EU-land? Skal ejerstrukturen også være europæisk? Eller handler det om, hvor data og produktion rent faktisk befinder sig?

Spørgsmålet er centralt, hvis der skal være tale om reel europæisk suverænitet i den digitale sfære.

Mange såkaldt europæiske datterselskaber er nemlig ejet og kontrolleret af amerikanske moderselskaber og kan derfor, hvis definitionen er bred nok, også falde ind under kategorien "europæisk virksomhed".

Europa skal ikke være naive

Stéphane Séjourné lægger ifølge Financial Times ikke skjul på, at forslaget er drevet af bekymring for Europas strategiske afhængigheder fra både amerikansk og kinesisk side.

”Vi vil forblive et kontinent, der eksporterer internationalt, men vi skal også være realistiske og mindre naive, når det gælder strategiske sektorer,” siger han.

Ifølge Stéphane Séjourné skal "Buy European"-princippet ikke kun gælde for offentlige kontrakter. EU-kommissæren ser det som et første skridt.

”Dernæst vil vi kigge på den private sektor med argumenter omkring sikkerhed og økonomisk sikkerhed og se, hvilke sektorer vi kan tilføje,” siger han til mediet.

It og teknologi højt på dagsordenen

En af de sektorer, der nævnes i Kommissionens oplæg, er netop cloud og it-infrastruktur.

Her dominerer amerikanske selskaber som Microsoft, Amazon og Google markedsandelene, og det gør det svært for europæiske alternativer at trænge igennem.

Flere initiativer er allerede undervejs i EU, som skal styrke den digitale modstandsdygtighed og fremme europæisk kontrol over data.

Forslaget, der ventes sendt i høring senere i år og behandlet politisk i 2025, kan få stor betydning for danske og europæiske CIO’er og it-beslutningstagere.

Hvis det gennemføres, kan det betyde, at udenlandske – blandt andet amerikanske – it-leverandører bliver ekskluderet fra visse offentlige it-udbud.

"De geopolitiske udfordringer er også en mulighed," siger EU-kommissæren om den tumultariske geopolitiske situation.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S