Ericssons danske omsætning er faldet med flere hundrede millioner kroner på få år

Telegiganten Ericssons danske forretning skrumper.

Artikel top billede

(Foto: Photo: © Michael Perlmutter. All Rights Reserved. / Michael Perlmutter)

Den svenske telekæmpe Ericsson har de seneste par år mistet omsætning i Danmark for flere hundrede millioner kroner.

Det viser selskabets regnskab for den danske afdeling Ericsson Danmark for finansåret 2024.

Omsætningen lander på 763 millioner kroner, hvilket er et fald på 17 millioner kroner i forhold til de 780 millioner kroner, den lød på i 2023.

Men ser man tilbage på 2022 var omsætningen på over 1,1 milliard kroner, og det var den også i henholdsvis 2021 og 2020.

Resultatet efter skat i 2024 lander på 15 millioner kroner mod 22 millioner i 2022.

Ericsson Danmarks aktiviteter inkluderer at støtte Hi3G i moderniseringen af deres netværk ved at levere 3G, 4G og 5G-radioudstyr samt transport- og IP-udstyr.

Derudover støtter Ericsson TDC Nets i at bygge, drive og optimere mobilnetværket.

Selskabet har også lanceret 5G med Føroya Tele på et mobilnetværk, der er fuldt baseret på Ericsson-teknologi. Dertil har Ericsson leverancer til Síminn og Míla i Island, som også hører under Ericsson Danmark.

"Vi fortsætter med at støtte vores kunder i forretningsudvikling og 5G-kommercialisering og demonstrerer 5G’s potentiale i digitaliseringen af samfundet gennem brugsscenarier som for eksempel tv-transmission, droner og slicing-koncepter," skriver Ericsson i regnskabet.

Det fremgår af regnskabet, at den økonomiske udvikling i forhold til omsætning er i tråd med forventningerne.

Faktisk forventer selskabets ledelse, at omsætningen fortsat vil falde med tocifrede procentdele i takt med, at flere projekter bliver færdige.

"Selskabet forventer, at omsætningen i 2025 vil være 10-15 procent lavere end i 2024 som følge af afslutningen på større udrulningsprojekter kombineret med en markedsusikkerhed, der påvirker kundernes investeringsniveau (CAPEX). Driftsresultatet forventes at ligge på samme niveau som i 2024 med en forventet variation på en procent," fremgår det af regnskabet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg