Morgen-briefing: Tidligere topdirektør i KMD og IBM bliver nyt bestyrelsesmedlem i Schultz / Dansk topleder vinder stor Microsoft-pris / Styrelse skal undersøge, om konkurrencen på bredbåndsmarkedet er god nok

Tidligere topdirektør i KMD og IBM bliver nyt bestyrelsesmedlem i Schultz. Styrelse skal undersøge, om konkurrencen på bredbåndsmarkedet er god nok. Dansk topleder vinder stor Microsoft-pris. Gymnasieelevers digitale løsning vinder DM i entreprenørskab.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen, kammerater og velkommen til Computerworlds morgen-briefing.

Det er onsdag, 25. juni, og mens du nyder din morgenkaffe, kan du passende sende en lille tanke til Windows 98, der i dag fylder præcis 27 år.

Denne morgen får du dog en opdatering, der er noget mere frisk end gamle bootlyde og diskettedrev.

Det er Qëndrim Fazliu, der står bag morgenens første overblik og som er klar med en række aktuelle historier fra tech-verdenen, som spænder fra unge iværksættere og kvindelige ledere til bredbåndskonkurrence og bestyrelsesnyt.

Så sæt dig til rette og lad os komme i gang.

Dansk topleder vinder stor Microsoft-pris

Rikke Wümpelmann Juhl, der er administrerende direktør i it-konsulenthuset Venzo, er netop blevet kåret som dansk vinder af Microsoft Power Women Award 2025.

Prisen er en del af Microsofts europæiske initiativ, der hylder kvinder blandt selskabets partnere, som går forrest inden for innovation, inklusion og mangfoldighed i it-branchen, lyder det i en meddelelse fra selskabet.

Prisen blev uddelt blandt 368 nomineringer fra 20 lande. Vinderne bliver inviteret til et lederprogram på INSEAD Business School, ledet af professor Jennifer Petriglieri.

"Forskning viser tydeligt, at mangfoldige teams skaber mere innovation og bedre resultater," siger Julie Mørch Nadelmann, direktør for Global Partner Solutions hos Microsoft Danmark.

"Alligevel er under 25 procent af ansatte i teknologijob i Europa kvinder."

Gymnasieelevers digitale løsning vinder DM i entreprenørskab

Fem gymnasieelever står bag startup’en VerifyID, og deres løsning til digital aldersverifikation har nu sikret dem sejren ved Danmarksmesterskabet i Entreprenørskab 2025.

Løsningen er allerede i brug hos betalende kunder og hjælper butikker og webshops med at overholde reglerne for alderskontrol ved salg af eksempelvis alkohol og nikotin, lyder det i en meddelelse.

I juli skal holdet repræsentere Danmark ved Gen-E 2025, som er Europas største iværksætterkonkurrence og finder sted i den græske hovedstad Athen.

“VerifyID er et skoleeksempel på, hvordan unge kan koble forretning, teknologi og samfundsansvar,” siger Christian Vintergaard, der er direktør i Fonden for Entreprenørskab.

Styrelse skal undersøge, om konkurrencen på bredbåndsmarkedet er god nok

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen har kastet blikket på det danske bredbåndsmarked for at få svar på, om konkurrencen er blevet for svag.

Flere udbydere er de senere år forsvundet, og markedet domineres nu af færre og større aktører.

Styrelsen vil derfor mødes med bredbåndsselskaber, der både sælger til forbrugere og ejer infrastrukturen, for at indsamle data om prissætning, strategier og markedsadfærd, lyder det i en meddelelse.

Fokus er på bredbånd til private og kun de faste forbindelser.

Målet er ifølge styrelsen at sikre reel konkurrence til gavn for forbrugerne, hvor flere valgmuligheder og bedre priser kan blive resultatet.

Ifølge styrelsen er møderne forankret i konkurrenceloven, og virksomhederne er forpligtede til at levere de ønskede oplysninger.

Tidligere topdirektør i KMD og IBM bliver nyt bestyrelsesmedlem i Schultz

Den tidligere topchef i KMD og IBM, Søren Henriksen, er nyt medlem af bestyrelsen i Schultz – virksomheden, der leverer digitale løsninger til blandt andet den kommunale sektor.

"Schultz er en virksomhed med en stærk arv og en vigtig rolle i den offentlige sektor. Jeg ser frem til at være med til at styrke den position yderligere og skabe endnu større værdi i den kommunale forvaltning, hvor der er brug for digitale løsninger, som frigør ressourcer og understøtter kernevelfærden," siger Søren Henriksen i en meddelelse fra selskabet.

Også bestyrelsesformand Peter Colsted glæder sig over tilføjelsen og fremhæver især Søren Henriksens indsigt i kommunemarkedet som en stor gevinst.

Søren Henriksen blev valgt ind på generalforsamlingen den 20. maj og deltager i sit første bestyrelsesmøde i denne uge.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Steno Diabetes Center Copenhagen

    Fremadskuende datatalent til digital transformation

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Sikringsspecialist til fysisk sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S