Artikel top billede

Jesper Bork Olsen, Chief Security Officer for Northern Europe hos Palo Alto Networks (Foto: Jesper Bork Olsen)

Sådan skiller de bedste sikkerhedsleverandører sig ud i et vildt landskab: "Det er en jungle"

Markedet er en jungle af leverandører, truslerne stopper ikke ved grænser, og datasuverænitet handler ikke om kort, men om kontrol. Jesper Bork Olsen fra Palo Alto Networks giver et bud på, hvad der adskiller dem - og hvordan du øger sikkerheden uden at købe nyt.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Der findes op mod 5.000 sikkerhedsleverandører - men hvad adskiller dem ifølge Jesper Bork Olsen
  • Derfor er amerikansk teknologi i sig selv ikke problemet
  • Resiliens er ikke bare IT’s ansvar
1.150
5:45 min

Computerworld møder Jesper Bork Olsen, Chief Security Officer for Northern Europe hos Palo Alto Networks, til en sikkerhedskonference i DGI Byen i København. Målet er at få ham til at sætte ord på nogle af de dilemmaer, organisationer står med i et marked, hvor både truslerne og antallet af sikkerhedsleverandører vokser hurtigt. Og ofte hurtigere end man kan følge med.

"Der er jo et sted mellem 4.800 og 5.000 sikkerhedsleverandører, hvis du ser på enkeltprodukter, og så helt op til de store. Det er jo en jungle," medgiver Jesper Bork Olsen.

Ifølge ham handler forskellen dog ikke kun om teknologi, men også om fleksibilitet og evnen til at følge med virksomhedens behov over tid.

"Du skal i virkeligheden stille dig selv spørgsmålet: Hvem er jeg som virksomhed, og hvad har jeg brug for? Kan leverandøren skalere med mig? Kan de dække mit behov for indsigt og fleksibilitet, så jeg kan håndhæve mine politikker, også når alt omkring mig ændrer sig?"

Der er også klare tekniske forskelle mellem leverandørerne, særligt når det gælder datagrundlaget.


Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter


White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis