Elon Musk på pengejagt med saudier i ryggen: xAI kan blive næsten 1.300 milliarder kroner værd trods Grok-skandale

Rigmandens AI-selskab kan blive 10 gange så meget værd.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

Elon Musk panlægger at rejse frisk kapital til sit AI-firma, xAI, gennem et aktiesalg. Det kan løfte selskabets værdiansættelse til 200 milliarder dollar, hvilket svarer til 1.276 milliarder kroner.

Det skriver Financial Times.

Lykkes det rigmanden at sælge aktier til priser i det niveau, som han ønsker, vil det mere end tidoble selskabets værdi. I 2024 blev xAI nemlig værdisat til 18 milliarder kroner.

Til sammenligning har konkurrenten Open AI nået en værdiansættelse på 300 milliarder dollar, hvilket er næsten 2.000 milliarder kroner.

Ifølge mediet, som har nyheden fra unavngivne kilder, er der stadig kun tale om interne diskussioner.

Det vil være tredje gang på kort tid, at xAI gennemfører en større kapitalrejsning.

I juli rejste selskabet 10 milliarder dollar gennem lån og kontantinvesteringer.

I juni solgte Elon Musk aktier for 300 millioner dollar gennem en aktieemission.

Fra Financial Times' kilder forlyder det desuden, at den saudiske statsfond PIF, som allerede indirekte har en investering i xAI, vil spille en rolle i kapitalrejsningen.

Hyldest til Hitler

Historien om en forestående pengerejsning afvises pure af Elon Musk.

“Disse rygter er falske. xAI søger ikke finansiering lige nu. Vi har masser af kapital,” skriver han i et opslag på X, som er ejet af ham selv.

I sidste uge skabte Grok 4, som er den seneste version af xAI's generative AI-model, vrede verden over ved at fornærme diverse statsoverhoveder.

Desuden hyldede den Adolf Hitler.

Efterfølgende er flere af opdateringerne slettet fra Grok, og Elon Musk har forklaret, at Grok var for eftergivende over for brugernes input.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Context& om AI: AI accelererer. Organisationen bremser.

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune