Ny film på vej om Facebooks sjæl og moralske fravær

Aaron Sorkin tager endnu engang livtag med Facebook med en fortsættelse til The Social Network. Denne gang er fokus rettet på fake news, teenagetrivsel og algoritmisk moral.

Artikel top billede

For 15 år siden kunne vi i den fantastiske og prisvindende film ”The Social Network” svælge i historien om, hvordan Facebook blev skabt, og de juridiske og moralske kampe, som Mark Zuckerberg skulle igennem for at bevare kontrollen over sit sociale medie.

Nu kommer fortsættelsen, og igen er det mesterforfatteren Aaron Sorkin, der står bag historien. Denne gang bliver han endda også instruktør på filmen, der ser ud til at blive et hårdt angreb på Facebooks rolle i samfundet.

The Social Network Part II tager således afsæt i Wall Street Journals afslørende artikelserie The Facebook Files fra 2021, der dokumenterede, hvordan Facebook har spillet en central rolle i alt fra ungdoms mistrivsel over påvirkning af valg til global misinformation og fake news.

Den kommende film er ikke en klassisk sequel, men bliver beskrevet som en tematisk opfølger til den oprindelige film, der blev instrueret af David Fincher.

Hvor den oprindelige film handlede om grundlæggelsen af Facebook og kampene mellem Zuckerberg, medstifteren Eduardo Saverin og Winklevoss-brødrene, så fokuserer toeren mere på platformens bagside: algoritmer, fokus på vækst og moralsk fravær.

Aaron Sorkin har eksempelvis tidligere udtalt, at han mener, at Facebook bærer et medansvar for stormen på Kongressen den 6. januar i 2021.

Han har ifølge interviews fundet nyt krudt i tech-verdenens mørke sider, så The Social Network Part II bliver i høj grad også en kommentar til vores dataficerede samtid.

Som manuskriptforfatter har Aaron Sorkin tidligere stået bag hits som A Few Good Men, Moneyball og ikke mindst The West Wing.

Det er endnu uvist, om Jesse Eisenberg vender tilbage i rollen som Mark Zuckerberg, men det er svært at forestille sig en anden i rollen.

Til gengæld har Sony Pictures givet grønt lys til filmen, som dog endnu ikke har hverken premieredato eller skuespillere på plads.

Der er i hvert fald noget at leve op til. Den oprindelige film vandt mange priser, bl.a. en Oscar til Aaron Sorkin for manuskriptet, ligesom den høstede Golden Globes for bedste film og bedste manuskript.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S