Sådan kan du undgå at teknologien overhaler dig

Populær podcastvært og ”tech-humanist” serverer et værktøjssæt til at træffe menneskevenlige beslutninger, selv når udviklingen går hurtigere, end organisationen kan følge med.

Artikel top billede

Nogle gange skulle man tro, at engelsksprogede forfatter honoreres efter længden på titlen på bogen – og i så fald kan forfatter og rådgiver Kate O’Neill smile hele vejen til banken.

Hendes bog bærer nemlig titlen ”What Matters Next: A Leader’s Guide to Making Human-Friendly Tech Decisions in a World That’s Moving Too Fast”, og her tager hun fat i et nakken på en udfordring, de fleste ledere kender.

Nemlig at teknologien udvikler sig i et tempo, der truer med at gøre både strategier, processer og værdigrundlag forældede, før de overhovedet er implementeret.

O’Neill kalder sig selv “Tech Humanist” og har en fortid hos bl.a. Netflix og Toshiba.

Hun argumenterer for, at man kommer omkring en del af problemet ved at tænke etiske og menneskeorienterede hensyn ind fra start i strategi og beslutningsproces – og altså ikke blot som et ekstra lag glasur ovenpå, når man sådan set er klar til at trykke på print.

Bogen kombinerer konkrete værktøjer, cases og strategier, der gør det muligt at stille de rigtige spørgsmål, vurdere konsekvenserne af ny teknologi og finde balancen mellem innovation, forretning og menneskelighed.

Eksemplerne spænder fra AI-implementering og dataetik til automatisering og organisatoriske forandringer og fremhæver undervejs på, at “hvad vi kan” ikke altid er det samme som “hvad vi bør.”

Det er i øvrigt langtfra første bog fra Kate O’Neills hånd.

Hun er en flittig forfatter og har også sin egen podcast- og YouTube-kanal, hvor hun interviewer ledere om nogle af de emner, hun beskæftiger sig med som forfatter og foredragsholder.

Den hedder meget passende The Tech Humanist, og du finder den lige her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S