Cybercity-chef bliver ny Sonofon-boss

Efter købet af Cybercity har norske Telenor nu valgt at udnævne Cybercitys administrerende direktør, Henrik Clausen, til ny topchef for mobilselskabet Sonofon. Han bliver dermed samlet chef for Telenors forretning i Danmark.

Den 42-årige Cybercity-chef Henrik Clausen bliver nu også administrerende direktør for mobilselskabet Sonofon og dermed ansvarlig for hele moderselskabet Telenors forretning i Danmark.

Norske Telenor købte Cybercity for 1,4 milliarder kroner i maj, og købet udnyttes nu til at finde en ny chef for Sonofon, hvor hjørnekontoret i hovedkvarteret på Københavns Sydhavn har haft mange gæster de seneste år.

Den seneste chef var Steen Jespersen, der forlod Sonofon i januar efter kun fire måneder på posten. Han var den tredje topchef på godt et år.

Siden januar har Sonofon været ledet af norske Jan Edvard Thygesen.

Sonofons nye topchef, Henrik Clausen, har været administrerende direktør i Cybercity siden 2000.

I en pressemeddelelse begrunder Telenor udnævnelsen af Henrik Clausen med hans solide ledererfaring og evnen til at gennemføre en strategi.

- Det er disse kvaliteter, som nu skal bruges til at videreudvikle de to selskaber, og vi har høje forventninger til resultaterne, udtaler Morten Karlsen Sørby, koncerndirektør i Telenor.

Sonofon er målt på antallet af kunder det næststørste mobilselskab i Danmark, mens Cybercity er nummer to på bredbåndsmarkedet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere